Muzeum templariuszy

Muzeum poświęcone rycerskiemu zakonowi templariuszy powstaje w Chwarszczanach (Zachodniopomorskie), gdzie znajdowała się ich siedziba. Templariusze - bohaterowie niezliczonych legend - w XIII w. zbudowali tutaj kaplicę zachowaną do dnia dzisiejszego.

Przemysław Kołosowski archeolog i pomysłodawca muzeum powiedział PAP, że w muzeum obejrzeć będzie można zabytki odnalezione w siedzibie templariuszy w Chwarszczanach, m.in. średniowieczne monety, garnki używane przez zakonników, rylec służący do pisania na woskowych tabliczkach czy elementy architektury pochodzące z kaplicy. Oprócz nich znajdą się tam także zrekonstruowane uzbrojenie i wyposażenie rycerzy oraz kopie maszyn oblężniczych w naturalnych rozmiarach.

Życie i działalność templariuszy na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej, a także joannitów czy krzyżaków, którzy po templariuszach przejęli chwarszczańską kaplicę, ukazane zostaną na multimedialnej tablicy. Obok informacji poświęconych dawnym zakonnikom znajdą się również opisy i fotografie z badań archeologicznych prowadzonych w Chwarszczanach.

"W Polsce powstają muzea poświęcone poszczególnym zakonom rycerskim, ale to w Chwarszczanach będzie pierwszym dotyczącym templariuszy" - powiedział Kołosowski. Otwarcie muzeum planowane jest w przyszłym roku.

W dawnej siedzibie zakonników trwają obecnie prace konserwatorskie przy unikatowych, pochodzących z XV w. gotyckich polichromiach ściennych przedstawiających świętych. Malowidła powstały prawdopodobnie, gdy kaplica należała do zakonu joannitów. Mają ponad 3 metry wysokości i oplatają od wewnątrz prawie całą świątynię.

Na temat templariuszy powstawały niezliczone legendy. Choć znani byli jako "Ubodzy Rycerze Chrystusa", przypisywano im ogromne bogactwa i podejrzewano, że w tajemniczych skrytkach ukrywali na terenie swoich siedzib skarby.

Kaplicę w Chwarszczanach zbudowali templariusze w XIII w. Po likwidacji zakonu w 1312 r. majątek templariuszy przejął zakon joannitów. Przez kilka lat w XV w. teren komandorii wraz z kaplicą był w posiadaniu zakonu krzyżackiego. Kaplica w Chwarszczanach jest jednym z niewielu zabytków użytkowanych w swej historii przez trzy najważniejsze zakony rycerskie. Po przeniesieniu komandorii joannickiej do Świdwina w 1540 r. na obszarze klasztornym powstał folwark domeny państwowej.

Kaplica chwarszczańska powstała w dwóch etapach. Pierwotnie, w połowie XIII w. wybudowano granitową romańską świątynię. Ze względu na jej skromny charakter około 1280 r. wzniesiono kolejną, zachowaną do dnia dzisiejszego. Jest to ceglana budowla gotycka z fragmentem romańskiej fasady. Wnętrze kaplicy nakryte jest sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Bryłę kaplicy opinają masywne przypory. W fasadzie znajdują się dwie wieże. Architektura kaplicy odnosi się do militarnego aspektu zakonu templariuszy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »