Kościół 2014 – najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele na świecie.

LIPIEC

Ziemia Święta. W związku z „eskalacją nienawiści i zemsty” między Izraelem a Strefą Gazy biskupi katoliccy regionu wezwali 8 lipca, aby „nie obwiniać kolektywnie narodu palestyńskiego”. 17 lipca papież Franciszek napisał e-maila do proboszcza jedynej parafii katolickiej w Strefie Gazy o. Jorge Hernandeza, w którym podkreślił swoją solidarność z liczącą 200 osób wspólnotą katolików w Gazie, a która znalazła się pośrodku trwających tam działań zbrojnych. W ramach operacji „Ochronny Brzeg” wojsko izraelskie w odwecie za wystrzeliwanie stamtąd na Izrael rakiet rozpoczęło 8 lipca bombardowania Strefy Gazy. Szacuje się, że podczas konfliktu zginęło 1440 Palestyńczyków, w zdecydowanej większości cywili. Rannych zostało ok. 7 tys. ludzi. Straty izraelskie to 61 żołnierzy i 3 cywilów.

Ukraina. Na terenach wschodniej Ukrainy opanowanych przez prorosyjskich separatystów dochodziło do porwań i morderstw księży, w większości katolickich. 15 lipca uprowadzili oni ks. kanonika Wiktora Wąsowicza – dziekana donieckiego, proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gorłówce i bł. Teresy z Kalkuty w Jenakijewie. Pod koniec maja w Doniecku więziono ks. Pawła Witka. Grożono mu odcięciem ręki i powieszeniem. Dzięki mediacji polskich dyplomatów i duchownych został on szybko uwolniony z rąk separatystów. Po kilkunastu dniach prorosyjscy separatyści 15 lipca wypuścili na wolność greckokatolickiego ks. Tychona Kulbakę, którego uprowadzili 12 dni wcześniej w Doniecku. W ponad miesiąc po porwaniu przez separatystów dwóch diakonów i dwóch dorosłych synów pastora Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Słowiańsku w obwodzie donieckim, znaleziono ich zmasakrowane ciała. Uprowadzono ich po nabożeństwie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca i już następnego dnia zabito, wcześniej torturując. Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) potępiła prześladowania i dyskryminację ze względu na wyznawaną wiarę w opanowanych przez separatystów Doniecku i Ługańsku. Zaapelowała też do nich o uwolnienie wszystkich zakładników.

Włochy. Ponad 200 tys. osób wzięło udział 26 lipca w Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Casercie, w południowowłoskim regionie Kampania. We wspomnienie patronki diecezji św. Anny Eucharystia sprawowana była na placu przed słynnym Pałacem Królewskim, który był letnią rezydencją władców Neapolu. Caserta i okolice to teren trudny socjalnie i duszpastersko. Mocno odczuwalne są tam wpływy camorry, czyli jednego z odłamów mafii. Poważnym problemem są znajdujące się w jej rękach nielegalne składowiska odpadów, także radioaktywnych, co skutkuje dużo większą niż w innych regionach Włoch ilością chorób nowotworowych. Casertę popularnie nazywa się sypialnią Neapolu i „ziemią wyklętą z powodu feudalnej polityki lokalnych władz”.

SIERPIEŃ

Korea Południowa. Spotkanie z tysiącami młodych katolików z ponad 20 krajów na VI Azjatyckim Dniu Młodzieży oraz beatyfikacja 124 męczenników koreańskich z udziałem miliona wiernych – to główne wydarzenia pielgrzymki papieża Franciszka do Korei Południowej w dniach 13-18 sierpnia. Jej hasłem były słowa zaczerpnięte z Księgi Izajasza (60, 1): „Powstań, świeć!” Pierwszego dnia wizyty Franciszek spotkał się z członkami Konferencji Biskupów Katolickich Korei. W przemówieniu wezwał ich do czerpania duchowych sił z bogatego dziedzictwa przeszłości oraz troski o świętość, miłość braterską i gorliwość misyjną. Msza św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Stadionie Pucharu Świata w Daejeon oraz modlitwa i spotkanie z młodymi katolikami Azji w sanktuarium Męczenników Koreańskich w Solmoe były najważniejszymi wydarzeniami drugiego dnia wizyty. 15 sierpnia Korea obchodziła także święto narodowe – Dzień Wyzwolenia, upamiętniający zakończenie 35-letniego okresu kolonialnego panowania Japończyków. Spotkanie z niepełnosprawnymi w ośrodku Dom Nadziei i modlitwa na terenie znajdującego się tam Ogrodu Dzieci Abortowanych w Kkottongnae, spotkania z osobami konsekrowanymi i Katolicką Radą Apostolstwa Świeckich złożyły się 16 sierpnia na trzeci dzień pielgrzymki. – Świadectwo męczenników, którzy spotkali Chrystusa dzięki swojej ciekawości intelektualnej i poszukiwaniu prawdy religijnej, przypomina o znaczeniu, godności i pięknie powołania laikatu. Ma on być w świecie zaczynem świętości i prawdy: solą ziemi i światłem świata – mówił papież podczas Mszy św. beatyfikacyjnej przed Bramą Gwanghwamun w Seulu. Spotkanie z biskupami Azji oraz Msza św. na zakończenie VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży w Haemi w pobliżu Seosan złożyły się na czwarty dzień pielgrzymki – 17 sierpnia. Z kolei sprawowana ze wszystkimi biskupami koreańskimi Msza św. 18 sierpnia w intencji pokoju i pojednania w tym kraju była ostatnim, a także kulminacyjnym punktem wizyty. Papież mówił o potrzebie nawrócenia oraz zdecydowanego odrzucenia mentalności ukształtowanej przez podejrzliwość, konfrontację i współzawodnictwo. Wizyta w Korei była trzecią podróżą zagraniczną papieża Franciszka i pierwszą na kontynent azjatycki.

Kolumbia. W dniach 16-20 sierpnia w Bogocie odbył się III Apostolski Światowy Kongres Miłosierdzia. Uczestniczyło w nim ponad 1500 osób z różnych krajów świata. Specjalnym wysłannikiem papieża na to wydarzenie był emerytowany arcybiskup Santiago de Chile kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa. Na jego ręce list do uczestników zgromadzenia wystosował papież Franciszek. Na program kongresu złożyły się wykłady, modlitwy, nabożeństwa i świadectwa. Główny referat nt. „Miłosierdzie Boże naszą misją” wygłosił kard. Christoph Schönborn, arcybiskup Wiednia.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
wiecej »