Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele na świecie.
MAJ
Ziemia Święta. W dniach 24-26 maja papież Franciszek odbył pielgrzymkę do Jordanii, Palestyny i Izraela. Złożyły się na nią m.in. liczne spotkania międzyreligijne i ekumeniczne oraz dwie wielkie Msze św.: w Ammanie 24 maja i dzień później w Betlejem. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Ut unum sint” – „Aby byli jedno”, a jej głównym celem upamiętnienie 50. rocznicy historycznego spotkania papieża Pawła VI i prawosławnego patriarchy Konstantynopola Atenagorasa w Jerozolimie. Wspólną podróż zaproponował Franciszkowi obecny prawosławny patriarcha ekumeniczny Bartłomiej. Zdominowały ją w dużej mierze kwestie pokoju na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego, wojny domowej w Syrii i problemu milionów uchodźców w tym regionie świata. Doniesienia medialne skupiły się na skierowanej do prezydentów Palestyny i Izraela propozycji Franciszka, by spotkać się wspólnie w Watykanie na modlitwie o pokój. Z kolei aszkenazyjski wielki rabin Izraela Dawid Lau poprosił papieża o zwołanie spotkania przywódców religijnych świata w celu potępienia przemocy w imię religii.
Franciszek był czwartym papieżem odwiedzającym ojczyznę Jezusa.
CZERWIEC
Brazylia. Z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej (12 czerwca – 13 lipca) brazylijscy biskupi opublikowali 6 czerwca dokument pt. „Gra o życie”. Wyrazili z jednej strony radość z rozgrywek piłkarskich, z drugiej stanęli w obronie tej części społeczeństwa, która cierpi z powodu wykluczenia czy niesprawiedliwości. Z okazji mistrzostw pochodzący z Ameryki Łacińskiej papież Franciszek wystosował przesłanie, w którym wyraził nadzieję, że mundial stanie się świętem solidarności między narodami. Jego wystąpienie zostało odtworzone podczas ceremonii otwarcia mistrzostw 12 czerwca w São Paulo.
Włochy. Papież Franciszek odwiedził 15 czerwca rzymską siedzibę Wspólnoty św. Idziego, która od lat wspiera ludzi znajdujących się na marginesie społeczeństwa. Pomaga ona zarówno Włochom, jak i cudzoziemcom. Papież przyjechał na plac św. Kaliksta, skąd przeszedł na plac Santa Maria in Trastevere, gdzie czekało na niego 15 tys. imigrantów, bezdomnych, Romów, osób starszych, niepełnosprawnych, młodzież i dzieci, którym pomaga wspólnota. Franciszek mówiąc o „kulturze odrzucenia”, wskazał, że światowa gospodarka zamiast człowieka stawia w swym centrum ubóstwiony pieniądz. Powiedział też, że „Europa jest zmęczona” i „nie wie, co robić”. Trzeba jej pomóc się odmłodzić, odnaleźć własne korzenie.
Irak. Chaldejski patriarchat Babilonii ogłosił 18 czerwca dniem postu i modlitwy w intencji przywrócenia bezpieczeństwa i stabilności w kraju. Miał on związek z rozpoczętą na początku miesiąca ofensywą dżihadystów z ugrupowania Państwo Islamskie (IS). Zajęli oni Mosul, drugie co do wielkości irackie miasto. Przed ich brutalną przemocą i egzekucjami uciekli wszyscy chrześcijańscy mieszkańcy. Po 1800 latach obecności w Mosulu chrześcijaństwo przestało tam istnieć. Podobnie może też być na równinie Niniwy. W sumie uchodźcami stało się (według różnych danych) od 160 do 200 tys. ludzi. Uciekali oni głównie do Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, który jeszcze do niedawna nie był objęty działaniami dżihadystów. Brutalne prześladowania ze strony dżihadystów dotyczą nie tylko wyznawców Chrystusa. 3 sierpnia bojownicy zamordowali ponad 500 jazydów (wyznawców synkretycznej religii, łączącej elementy islamu, chrześcijaństwa nestoriańskiego, pierwotnych wierzeń indoirańskich, kurdyjskich oraz judaistycznych). Część z nich spalili, a część pogrzebali żywcem. Celem IS jest ustanowienie państwa wyznaniowego opartego na zasadach prawa koranicznego na terenie Iraku, Syrii oraz Libanu. W Kościele na całym świecie 26 sierpnia obchodzono Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. W tym dniu ofiarowano udział we Mszy św. i komunię św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Ofiarom tej katastrofy humanitarnej spieszą z pomocą, oprócz kilku agend ONZ, m.in. Caritas i Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wojna pochłonęła ogromną liczbę ofiar śmiertelnych. Rok 2013 był najbardziej krwawym od 2007. Według portalu internetowego IraqBodyCount.org od czasu inwazji wojsk USA w 2003 r. w konflikcie w Iraku mogło zginąć nawet 125 tys. osób. O modlitwę za irackich chrześcijan i podjęcie konkretnych działań mających przywrócić pokój wielokrotnie apelował Franciszek.
Aby wyrazić swoją bliskość z tamtejszą ludnością, papież mianował kard. Fernando Filoniego swoim osobistym wysłannikiem do Iraku, który przebywał tam w dniach 12-20 sierpnia. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przekazał w imieniu papieża materialne wsparcie dla najbardziej potrzebujących, modlił się z wysiedlonymi chrześcijanami, spotkał się z jazydami, a także władzami Kurdystanu i Iraku. Niektóre krajowe konferencje episkopatu, m.in. w Niemczech, we Francji i w USA, cały czas starają się wpłynąć na polityków, by na serio zajęli się ochroną mieszańców Iraku przez powstrzymanie działań islamistów.
Włochy. Papież odwiedził 21 czerwca diecezję Cassano all’Jonio w Kalabrii na południu Włoch. W centrum wizyty papieskiej znaleźli się ubodzy, chorzy i potrzebujący. Papież odwiedził miejscowe więzienie, spotkał się m.in. z kapłanami oraz z osobami terminalnie chorymi i ich rodzinami, a także z pomagającym im personelem medycznym oraz odprawił Mszę św. z udziałem 100 tys. osób. – Ci, którzy w swym życiu obrali tę drogę, drogę zła – jakimi są mafiozi – nie są w komunii z Bogiem, są ekskomunikowani – powiedział Ojciec Święty w Sibari na zakończenie wizyty. Stanowczo potępił mającą swoje korzenie w tym regionie Włoch 'Ndranghetę – najpotężniejszą organizacją przestępczą w tym kraju.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.