Abp Hoser: Papież znakiem sprzeciwu

"Benedykt XVI, tak jak jego poprzednicy, jest znakiem sprzeciwu" - mówił abp Henryk Hoser podczas Mszy św. 29 czerwca w Warszawie.

Eucharystia z udziałem ponad 40 biskupów i kilkudziesięciu kapłanów sprawowana była z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła, która jest dniem szczególnej łączności z papieżem. Mszy św. w bazylice św. Krzyża przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Obecny był także Prymas Polski kard. Józef Glemp. "Miniony rok przyniósł wzrost ataków, krytyki i uwłaczających opinii o Benedykcie XVI" - ubolewał w homilii biskup warszawsko-praski. - "Krytykowano go za to, że powiedział za dużo lub za mało, że nie przepraszał lub przepraszał za często" - wyliczał hierarcha. Zwrócił uwagę, że papież "nie stosuje się do dyktatu opinii publicznej, stale mówi rzeczy niewygodne, nie idzie z postępem, nie dostrzega «postępu» obyczajowego", za to stale głosi prawdy ponadczasowe pochodzące od Tego, Który go powołał.

Abp Hoser przypomniał, że Jezus z Nazaretu był znakiem, któremu się sprzeciwiano i tak samo Kościół i jego pasterze muszą być znakiem sprzeciwu. Takim znakiem jest Benedykt XVI, podobnie jak jego poprzednicy na Stolicy Piotrowej. - "Nie nad papieżem trzeba lamentować, lecz «płaczcie nad sobą i nad waszymi dziećmi»" - mówił hierarcha.

Na koniec wskazał jak katolicy powinni wspierać Benedykta XVI w jego posłudze. - Przede wszystkim winniśmy mu codzienna modlitwę, winniśmy słuchać jego głosu i iść za nim, bo kto go słucha, ten słucha Jezusa Chrystusa - zakończył.

O obchodach Dnia Papieskiego Benedykta XVI zadecydowali polscy biskupi we wrześniu 2005 r. Z tej okazji w kościołach w całym kraju odprawiane są Msze św. dziękczynne za Ojca Świętego i w intencji jego dalszej posługi.

Przypadająca 29 czerwca uroczystość świętych Piotra i Pawła tradycyjnie w Kościele powszechnym jest dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na działalność charytatywną papieża, zwane świętopietrzem. W Polsce świętopietrze zbierają księża proboszczowie w parafiach, przekazują je do kurii diecezjalnych, a biskupi do nuncjatury apostolskiej, skąd pieniądze wysyłane są do Watykanu.

Można też wspierać działalność charytatywną Stolicy Apostolskiej wpłacając w dowolnym terminie pieniądze na poczcie na rachunek bieżący Stolicy Apostolskiej, bądź dokonać przelewu na jej konto w UniCredit Banca. Ich numery są dostępne na stronie www.vatican.va. Nowością jest możliwość przelewu z karty kredytowej w internecie, pod tym samym adresem www.vatican.va. W każdej chwili można też wysłać datek w postaci czeku, wystawionego na: "Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI, 00120 Citta del Vaticano".

Świętopietrze wprowadzili po raz pierwszy u siebie w VIII w. nawróceni Anglicy pod nazwą "Denarius Sancti Petri".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »