Afryka: Konwencja ws. uchodźców wewnętrznych

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 23.10.2009 18:26

Unia Afrykańska (UA) przyjęła w piątek na szczycie w Ugandzie konwencję, która zobowiązuje państwa członkowskie do ochrony i pomocy uchodźcom wewnętrznym - ludziom, którzy w wyniku konfliktów lub klęsk żywiołowych opuścili swoje domy, pozostając w granicach własnego kraju.

Konwencja, łącząca główne aspekty międzynarodowego prawa humanitarnego, po raz pierwszy zobowiązuje państwa Unii do zapobiegania tego rodzaju wysiedleniom, a także do zapewnienia uchodźcom wewnętrznym podstawowych praw. Aby wejść w życie, musi być ratyfikowana przez 15 z 53 krajów UA.

Wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres podkreślił po zakończeniu szczytu, że konwencja zwraca uwagę na ocieplenie klimatyczne jako jedną z przyczyn zjawiska uchodźców wewnętrznych. Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych John Holmes powiedział, że 2008 roku w Afryce miały miejsce 104 klęski żywiołowe, z których 99 procent było związane z klimatem.

Konwencję podpisało w piątek pięciu przedstawicieli państw afrykańskich, w tym liderzy Zimbabwe i Somalii. Ta ostatnia jest trzecim pod względem ilości uchodźców wewnętrznych krajem w Afryce, po Sudanie i Kongu.

Połowa z 12 milionów uchodźców wewnętrznych, tzw. IDPs (ang. internally displaced people) na świecie przypada na Afrykę. W przeciwieństwie do uchodźców uciekających do innych krajów, których prawami zajmuje się specjalna agenda ONZ, uchodźcom wewnętrznym przysługuje tylko niewielka ochrona lub nie mają jej wcale.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona