Papież pojedzie do Wielkiej Brytanii

Benedykt XVI potwierdził, że w bieżącym roku odwiedzi Wielką Brytanię. Poinformował o tym biskupów Anglii i Walii podczas zakończenia ich wizyty w Watykanie „Ad limina Apostolorum”.

Benedykt XVI podkreślił, że pomimo nacisków sekularyzacji wśród katolików Anglii i Walii nie brakuje znaków żywej wiary i pobożności. „Przy okazji mojej zbliżającej się wizyty apostolskiej w Wielkiej Brytanii będą mógł osobiście doświadczyć tej wiary i jako Następca Piotra ją umocnić i pokrzepić” - stwierdził papież.

Ojciec Święty odniósł się do sytuacji społecznej Wielkiej Brytanii oraz prób narzucania ustawodawstwa, które dążąc do zapewnienia równych szans różnym grupom społecznym narzuca niesprawiedliwe ograniczenia wolności wspólnot religijnych. „Pod niektórymi względami narusza ono prawo naturalne, tkwiące u podstaw równości wszystkich ludzi oraz poprzez które jest ona gwarantowana” - stwierdził papież. Wezwał biskupów, aby zatroszczyli się o prezentowanie pełni nauczania moralnego Kościoła oraz jego przekonującą obronę. „Wierność Ewangelii w żadne sposób nie ogranicza wolności innych ludzi – przeciwnie- służy ona ich wolności, dając im prawdę” - powiedział Benedykt XVI. Zaapelował do biskupów, by walczyli o prawo uczestnictwa Kościoła w debacie publicznej i umożliwiali w ten sposób wyrażanie przekonań wielu ludzi, którzy nie mają środków, by je wypowiadać na forum publicznym. „Skoro tak wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii deklaruje się jako chrześcijanie, jak można poddawać w wątpliwość prawo do głoszenia Ewangelii?” - zapytał papież.

Benedykt XVI podkreśl, że warunkiem przekonującego głoszenia Ewangelii światu jest przemawianie przez wspólnotę katolicką jednym głosem. Zaznaczył, że wymaga to od wszystkich, zaangażowanych w przekazywanie Ewangelii wsłuchiwania się w natchnienie Ducha Świętego, który „prowadzi cały Kościół do prawdy, gromadzi w jedno i pobudza do misyjnej gorliwości”. Ojciec Święty podkreślił rolę laikatu w życiu Kościoła i przekazywani wiary kolejnym pokoleniom. Zachęcił biskupów do, ukazywania kapłanom wzorców ofiarności i modlitwy, wrażliwości duszpasterskiej oraz pasji głoszenia Ewangelii. Szczególnym przykładem może być pod tym względem Czcigodny Sługa Boży, John Henry Newman, który niebawem zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy. Wezwał ich także do troski o nowe powołania kapłańskie oraz zachęcanie wiernych do wspierania swych duszpasterzy.

Papież wskazał na znaczenie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego w zróżnicowanej etnicznie Wielkiej Brytanii. „Chciałbym was też zachęcić do wielkoduszności w realizacji postanowień konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus”, aby pomagać tym grupom anglikanów, którzy pragną wejść w pełną komunię z Kościołem katolickim. Jestem przekonany, że jeśli będą ciepło i serdecznie przyjęte, grupy takie staną się błogosławieństwem dla całego Kościoła” - stwierdził w przemówieniu do biskupów Anglii i Walii Benedykt XVI.

Według nieoficjalnych doniesień Benedykt XVI ma złożyć wizytę w Wielkiej Brytanii w dniach 16-19 września br.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »