Europa potrzebuje „laboratorium nadziei”
ks. Piotr Mazurkiewicz Henryk Przondziono/Agencja GN

Europa potrzebuje „laboratorium nadziei”

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 12.02.2010 15:41

Na konieczność obrony godności człowieka i tworzenia „laboratorium nadziei” w Europie zwrócili uwagę podczas dzisiejszej debaty uczestnicy Zgromadzenia Generalnego Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych (UCESM), które odbywa się w Częstochowie.

Zdaniem ks. Piotra Mazurkiewicza - sekretarza generalnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) - „nadzieja objawia się również w momencie próby a nie jedynie w momentach sukcesów”. „Jako chrześcijanie w Europie jesteśmy ciągle konfrontowani z pokusą porzucenia nadziei” - zauważył ks. Mazurkiewicz.

W Europie toczy się teraz walka przeciw chrześcijaństwu, przeciw naszej wizji Europy, wizji rodziny. To walka przeciw etyce chrześcijańskiej, co pośrednio dotyka również wolności religijnej. Niektórzy w Europie twierdzą nawet, że nauczanie Kościoła jest dyskryminujące - kontynuował sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej.

Jego zdaniem, odpowiedzią na zaistniałą w Europie sytuację nie jest budowanie „getta katolickiego”, ale „misja, wzywanie do nawrócenia”. - Naszym obowiązkiem moralnym jest dzielić się nadzieją. Musimy ofiarować Chrystusa, który jest jedyną nadzieją Europy - podkreślił ks. Piotr Mazurkiewicz.

Na ważne aspekty misji zakonów w Europie zwrócił uwagę również o. Duarte da Cunha sekretarz generalny CCEE (Rady Konferencji Biskupów Europy).

Jego zdaniem, misja zakonów, a tym samym Kościoła ma potrójny wymiar: Kościół musi pobudzać osoby do działania. Kościół i osoby życia konsekrowanego muszą dawać innym możliwość spotkania z Chrystusem poprzez dzieła i świadectwo. Trzeba również budować wspólnotę działania.

Jeszcze dzisiaj w ramach spotkania członków Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych odbędzie się debata z udziałem delegatów z fundacji Kościoła niemieckiego Renovabis a także przedstawicieli z Bułgarii, Łotwy i Białorusi.

Delegaci UCESM reprezentują ok. 400 tys. zakonników i zakonnic Europy. Zjazd przełożonych wyższych rozpoczął się 8 lutego i potrwa do jutra. Dziś wieczorem uczestnicy Zgromadzenia Plenarnego wezmą udział w Apelu Jasnogórskim pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona