Nasz udział w konferencji pokojowej ws. Ukrainy byłby trudny przy obecnych ustaleniach
Udział Chin w szwajcarskim szczycie pokojowym w sprawie Ukrainy byłby trudny, ponieważ nie zostały spełnione określone warunki - powiedziała w piątek rzeczniczka MSZ Mao Ning. Kreml wyraził uznanie dla tej decyzji.
Międzynarodowa konferencja dotycząca osiągnięcia pokoju w Ukrainie jest planowana w dniach 15-16 czerwca w Buergenstock w Szwajcarii. O odrzuceniu przez Chiny zaproszenia na ten szczyt informowała wcześniej w piątek agencja Reutera, powołując się na swoje źródła.
Rzeczniczka resortu dyplomacji przypomniała, że rząd w Pekinie postulował, by zorganizować konferencję, która miałaby "akceptację (zarówno) strony rosyjskiej (jak) i ukraińskiej", odbyłaby się przy "równym udział wszystkich stron" i zapewniała "uczciwą dyskusję nad wszystkimi propozycjami" w sprawie osiągnięcie porozumienia.
"W przeciwnym razie trudno będzie o to, by (konferencja w sprawie Ukrainy - PAP) odegrała istotną rolę w przywracaniu pokoju" - oceniła przedstawicielka resortu.
"Nadal istnieje oczywista luka między ustaleniami (organizatorów) konferencji a żądaniami Chin i ogólnymi oczekiwaniami społeczności międzynarodowej, co utrudnia Chinom udział" - oświadczyła Mao.
Decyzję chińskich władz skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Pekin rozumie, że zorganizowanie takiego wydarzenia bez udziału Rosji byłoby daremne - ocenił.
Władze w Kijowie, które nie chcą współpracować z Moskwą, dopóki nie zostaną ustalone wstępne zasady przyszłego porozumienia pokojowego, już wcześniej wyraziły rozczarowanie spodziewaną nieobecnością Chin, które są postrzegane jako kluczowy gracz w negocjacjach z Rosją.
W lutym 2022 r., krótko przed rozpoczęciem inwazji, rosyjski dyktator Władimir Putin spotkał się w Pekinie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Oba kraje zadeklarowały wtedy przyjaźń "bez granic". Po wybuchu wojny ChRL i Rosja zacieśniały współpracę w wielu dziedzinach, w tym gospodarki, i prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe. Rząd w Pekinie dotychczas nie potępił otwarcie agresji Rosji na Ukrainę.
Z Pekinu Krzysztof Pawliszak
arch.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.