Włochy: Wyrok dla firmy Google

Sąd w Mediolanie skazał w środę na pół roku w zawieszeniu trzech menedżerów z firmy Google za naruszenie prywatności, bo nie zapobiegli umieszczeniu w sieci nagrania ze sceny bicia i poniżania niepełnosprawnego chłopca. Firma zaprotestowała przeciwko wyrokowi.

Głośna sprawa dotyczy ujawnionego przez prasę w 2006 roku skandalu, jakim było umieszczenie w internecie masowo następnie oglądanego nagrania chuligańskiego wybryku uczniów szkoły w Turynie, którzy maltretowali w klasie niepełnosprawnego kolegę. Nagranie umieszczono w rubryce: "najbardziej zabawne". Pozew przeciwko firmie skierowało włoskie stowarzyszenie Vivi Down, broniące praw osób dotkniętych zespołem Downa.

Wysokiej rangi menedżerowie oskarżeni byli także o zniesławienie, ale z tego zarzutu, wbrew wcześniejszym informacjom włoskich mediów, zostali oczyszczeni. Uniewinniono także czwartego pracownika firmy, który był oskarżony tylko o zniesławienie.

Bulwersujące nagranie wywołało przed czterema laty oburzenie we Włoszech oraz szeroką dyskusję nad koniecznością wprowadzenia prewencji przez administratorów sieci. W tym przypadku odpowiedzialność ponoszą szefowie firmy będącej dostawcą popularnej wśród miliarda użytkowników internetu wyszukiwarki - uznał sąd.

Obrona oskarżonych argumentowała tymczasem, że nie istnieje żadna konkretna możliwość czuwania nad wszystkim, co dzieje się w sieci.

Prokuratorzy oświadczyli po wydanym wyroku: "Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, bo wraz z tym procesem zwróciliśmy uwagę na poważny problem, jakim jest obrona osoby, która powinna przeważać nad logiką firmy".

"To nie był proces wolności sieci, jak niektórzy mówią" - zapewnili prokuratorzy, cytowani przez media. "Po raz pierwszy natomiast we Włoszech ukazano poważny problem praw człowieka w społeczeństwie" - dodali.

Rzecznik włoskiej filii firmy Google Marco Pancini powiedział zaś, że wyrok mediolańskiego sądu jest "atakiem na fundamentalne zasady wolności, na jakich powstał internet". "Wyrok wydano - oświadczył - wobec pracowników, którzy nie mają nic wspólnego z tym nagraniem". Winni - zauważył - są ci, którzy je umieścili w sieci.

Ten pierwszy w takiej sprawie proces był, jak się podkreśla, obserwowany z wielką uwagą na świecie z racji jego możliwych implikacji dla wolności internetu.

Skazany zaocznie ekspert od spraw ochrony prywatności w firmie Google Peter Fleischer w wydanym komunikacie oświadczył: "Sędzia uznał, że ponoszę największą odpowiedzialność za czyny jakichś nastolatków, którzy zamieścili to karygodne nagranie".

Razem z nim skazany został wiceprezes firmy i główny radca prawny David Drummond oraz emerytowany już szef finansów firmy George Reyes.

Kierownictwo firmy Google w Kalifornii w oświadczeniu ogłosiło, że mediolański proces uznaje za "zagrożenie dla wolności internetu". Zapowiedziało złożenie apelacji od wyroku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »