Szczecińska "Antygona"

Niezwykłą "Antygonę" przygotowały wspólnie łódzki Teatr Chorea i szczeciński Teatr Kana. Spektakl, będący swobodną adaptacją dramatu Sofoklesa, grany jest w dwóch językach: polskim i antycznej grece - poinformował dyrektor Teatru Kana Dariusz Mikuła.

Szczecińska premiera "Antygony" odbędzie się dziś wieczorem w Teatrze Kana.

"Antygona" jest wynikiem kilkuletniej współpracy dwóch alternatywnych teatrów Chorea i Kana. Reżyser i pomysłodawczyni projektu Dorota Porowska wyszła z założenia, że publiczności nie trzeba opowiadać fabuły "Antygony". Również grecka publiczność przychodziła do teatru nie po mit, który znała na pamięć, lecz po jego doskonałe poetyckie opracowanie.

"Użycie języka starogreckiego (w którym narzucone długości czasu artykulacji samogłosek i rozłożenie akcentów wymuszają specyficzny sposób wygłaszania tekstu) służy realizacji idei antycznej chorei - trój-jedni ruchu, słowa i śpiewu" - wyjaśniła Porowska. W recenzjach po łódzkiej premierze spektaklu, która odbyła się pod koniec 2009 r., napisano między innnymi:

"Aktorzy dokonują przeglądu wielu form muzycznych, od pieśni quasi-operowej w wykonaniu intrygującej Bibianny Chimiak w roli Antygony po pastisz klasycznego tańca hinduskiego. Zespoły Chorea i Kana przeczytały Sofoklesa jak partyturę. Aktorzy przez wiele miesięcy badali grecki oryginał. Jego brzmienie wykorzystali w pieśniach i skandowanych fragmentach. Podporządkowali mu również gesty i taniec, wybrane jednostki są akcentowane za pomocą chóralnych klaśnięć i tupania. Nie chodziło jednak o historyczną rekonstrukcję. Zespół szukał raczej współczesnego ekwiwalentu greckiej trój-jedynej chorei - naturalnego splotu słowa, muzyki i ruchu. I znalazł go na przykład... w hip-hopie, gdzie specyficzna gestykulacja odpowiada metodzie śpiewu, a ten z kolei jest konsekwencją stosowanych rymów".

Kana to alternatywny teatr autorski założony 1978 r. przez instruktora teatralnego Zygmunta Duczyńskiego oraz jego uczniów. Początkowo działał jako teatr studencki w szczecińskich klubach. W 1994 r. zdobył nagrodę Fringe First oraz - jako pierwsza polska grupa teatralna - Międzynarodową Nagrodę Krytyków na największym europejskim festiwalu teatralnym w Edynburgu. Obok zespołu rozwija się ośrodek teatralny wspierający niezależnych twórców kultury alternatywnej. Kana realizuje projekty współpracując z ośrodkami z innych miast z Polski i zza granicy.  

Stowarzyszenie Teatralne Chorea powstało w 2004 r. w wyniku unii dwóch grup artystycznych działających w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice: Orkiestry Antycznej (Tomasza Rodowicza i Macieja Rychłego) oraz zespołu Tańców Labiryntu (Doroty Porowskiej i Elżbiety Rojek). Po trzech latach wspólnej działalności Stowarzyszenie osiadło w Łodzi, tworząc wraz z Łódź Art Center i Miastem Łódź nowy ośrodek - Fabrykę Sztuki. W centrum poszukiwań młodego zespołu od początku znajduje się kultura antyczna i jej obecność we współczesności.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
wiecej »