Zginęli w katastrofie prezydenckiego Tupolewa
Na zdjęciu archiwalnym z 20.01.2010. samolot TU 154-M prezydenta RP który rozbił sie 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz osobami towarzyszącymi na pokładzie Tomasz Gzell/PAP

Zginęli w katastrofie prezydenckiego Tupolewa

Komentarzy: 5

Redakcja Gościa Niedzielnego

publikacja 10.04.2010 17:00

Prezentujemy wybrane biogramy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu

Katarzyna Doraczyńska

pracowała w Kancelarii Prezydenta RP.  Od niedawna była zastępcą Dyrektora Gabinetu Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Miała 32 lata. W rządzie k. Marcinkiewicza była doradcą ds. mediów, a potem rzecznikiem prasowym w ministerstwie Sportu. Przygotowywała polską aplikację i z sukcesem promowała ideę Organizacji Mistrzostw Europy EURO 2012.  Miała męża i niespełna 3-letnią córeczkę Hanię.

Katarzyna Piskorska

Ur. 2.03.1937 ceniona rzeźbiarka, członek warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Do Katynia leciała na grób ojca – Tomasza Henryka Piskorskiego, prawnika i wieloletniego działacza Związku Harcerstwa Polskiego, który zginął w Charkowie.

Przy ulicy Powsińskiej w Warszawie w wilii, będącej w czasie powstania warszawskiego siedzibą powstańców prowadziła prywatną galerię sztuki.

Ks. Andrzej Krzysztof Kwaśnik

Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, kapelanStołecznej Policji i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, proboszcz parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie, wicedziekan dekanatu wilanowskiego, kanonik. Ur. 10 listopada 1956 r. w Warszawie,w ubiegłym roku obchodził 25-lecie pracy duszpasterskiej. Wcześniej pracował m.in. w Warce, Pruszkowie, a także w Starej Iwicznej, gdzie wprowadził tradycję otwarcia sezonu motocyklowego. Co roku wspólnie uczestniczą w nim motocykliści i policjanci.

Leszek Deptuła

poseł PSL. Weterynarz, samorządowiec, poseł. Urodzony w Żaganiu, w latach 1978-2002 pracował w lecznicy dla zwierząt w Wadowicach Dolnych. Działał w samorządzie zawodowym jako członek zarządu Małopolskiej, a następnie Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Zasiadał w Krajowym Sądzie Lekarsko-Weterynaryjnym w Warszawie. W latach 2002-2006 sprawował funkcję marszałka województwa podkarpackiego. W sejmiku województwa był do 2007 r., kiedy otrzymał mandat poselski z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2009 r. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. Żonaty, miał dwóch synów. Każdą wolną chwilę starał się spędzać z rodziną na łonie natury. Bardzo lubił podróże, interesowała go kultura i obyczaje innych narodów. Najchętniej jednak wypoczywał na działce, gdzie wśród wielu roślin najważniejsze miejsce zajmowała jego ulubiona dziewanna, o której mówił, że jest uosobieniem i symbolem piękna. W chwili śmierci miał 57 lat.

Leszek Solski

członek fundacji Golgota Wschodu. Jego ojciec, kpt. Kazimierz Solski, kawalerzysta i sportowiec zginął w Katyniu w 1940 r.

oceń artykuł Pobieranie..