Włocławek: sympozjum o bł. ks. Jerzym

W drugim dniu dziękczynnego triduum za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki w auli WSD we Włocławku odbyło się sympozjum poświęcone Błogosławionemu. Po nim zebrani uczestniczyli w uroczystych Nieszporach w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

Podczas sympozjum miały miejsce trzy wystąpienia. Jako pierwszy głos zabrał biskup senior Bronisław Dembowski, który mówił o swoich spotkaniach z ks. Jerzym. Jak podkreślił, w czasie stanu wojennego ks. Jerzy dał się poznać jako zatroskany o los internowanych i ich rodzin. Przychodził do kościoła św. Marcina w Warszawie na ul. Piwną, gdzie działał Prymasowski Komitet Pomocy Represjonowanym i ich Rodzinom, i starał się pomagać internowanym. Wtedy bp Dembowski poznał ks. Popiełuszkę. Po pobiciu i śmierci Grzegorza Przemyka ks. Jerzy był największym wsparciem dla matki Grzegorza. Autorytet kapłana objawił się właśnie na pogrzebie Przemyka. Ks. Popiełuszko zaapelował o to, by kondukt przeszedł w absolutnej ciszy, by w ten sposób nie dawać powodu do milicyjnej prowokacji. Wszyscy go posłuchali. Cytując za prof. Klemensem Szaniawskim, bp Dembowski stwierdził, że „ks. Jerzy mówił to, co chcieliśmy słyszeć”. A jego wielkość polegała na tym, że służył ludziom, których oczyszczał z nienawiści.

Postulator procesu bł. ks. Jerzego ks.prof. Tomasz Kaczmarek mówił o świadectwie kapłana męczennika. Przywołując spotkania Jana Pawła II z matką ks. Jerzego przy jego grobie w Warszawie, ks. Kaczmarek stwierdził, że prawda o bł. ks. Jerzym mieści się w stwierdzeniu, że był on darem Boga dla nas i dla świata. Zaprzeczając zarzutom, że działalność ks. Jerzego była polityczna powiedział, że jego dzieło było drogą misji ówczesnego Kościoła i głoszeniem Ewangelii. Podkreślił też liczne łaski, jakie wypraszane są za wstawiennictwem Błogosławionego w różnych stronach świata.

Wzruszające świadectwo swoich spotkań z bł. ks. Jerzym i doświadczenia jego świętości dała Katarzyna Soborak z Warszawy, notariusz w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego. Mówiła o doświadczonej od niego pomocy i patrzyła na jego niezwykłe świadectwo. – Ks. Jerzy każdą sprawę, która go dotyczyła zawierzał jako wolę Jezusa Chrystusa – powiedziała. I zakończyła cytując z pamięci myśli z nauczania ks. Jerzego.

Na zakończenie Nieszporów bp Mering podziękował prelegentom i uczestnikom nie tylko z Włocławka. Podzielił się myślą, że dla niego osobiście wielkość bł. ks. Jerzego tkwi w jego zdolności opierania się nienawiści i płacenia za nią miłością.

Jutro centralna uroczystość na tamie we Włocławku. Mszy św. o godz. 13, podczas której metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz przekaże relikwie Błogosławionego, przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »