Francja: 175-lecie Polskiej Misji Katolickiej
Paryska katedra Notre-Dame Henryk Przondziono/Agencja GN

Francja: 175-lecie Polskiej Misji Katolickiej

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 20.02.2011 17:14

W dniach 18 i 19 lutego br. w Paryżu odbyły się uroczystości związane z obchodami 175-lecia Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Ich centralnym punktem była Msza św. sprawowana w katedrze Notre-Dame pod przewodnictwem kard. André Vingt-Trois, arcybiskupa Paryża.

Grupa młodych i aktywnych świeckich z Bogdanem Jańskim na czele, przy czynnym udziale Adama Mickiewicza, 17 lutego 1836 r. założyła w Paryżu Polską Misję Katolicką. Z okazji obchodów jubileuszowych, już od 2009 r., w różnych rejonach Francji, odbywały się międzynarodowe kolokwia, ukazujące bogactwo dziedzictwa polskiego we Francji we wszystkich nieomal dziedzinach życia (społecznej, religijnej, kulturowej, ekonomicznej itp.).

Centralne, paryskie obchody, składały się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich to kolejne, piąte międzynarodowe kolokwium, ukazujące tym razem "Dziedzictwo Polskie w Regionie Paryskim". W historycznej sali Kolegium Bernardynów 18 i 19 lutego zgromadziło ono wielu znamienitych gości. Wzięli w nim udział m.in. Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk, Prymas – Senior, kard. Józef Glemp, metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, abp Zygmunt Zimowski, wieloletni delegat Prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracyjnego, abp Szczepan Wesoły z Rzymu, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, bp Wojciech Polak oraz biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Andrzej Jeż.
Obecni byli przedstawiciele polskiego Parlamentu, z senator Barbarą Borys-Damięcką, członkiem senackiej Komisji ds. Polonii oraz poseł Joanną Fabisiak z sejmowej Komisji ds. Kontaktów z Polonią. W kolokwium wziął również udział poseł Longin Komołowski, przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Współorganizatorami kolokwium były m.in. Polski Związek Katolicki Regionu Paryskiego, a także Dom Polski Kongres Polonii Francuskiej i Le Rayonnement Culturel Polonais.

Zebrani bardzo licznie uczestnicy kolokwium z całej Francji, a także przybyli na uroczystości przedstawiciele bratnich Polskich Misji Katolickich m.in. z Niemiec, Anglii i Walii, Austrii oraz Szwajcarii, oraz zaproszeni goście, m.in. wyżsi przełożeni zakonni i prowincjałowie, z ks. Tomaszem Sielickim, generałem księży Chrystusowców oraz ks. Wiesławem Śpiewakiem, prowincjałem polskich zmartwychwstańców na czele, duchowni, siostry zakonne i świeccy, wysłuchali nie tylko historii początków oraz ewolucji struktur PMK we Francji, ale także mieli okazję zapoznać się z bogactwem życia polonijnego m.in. poprzez ukazanie działalności Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, szkół polonijnych i nauczania języka polskiego, Polskiego Seminarium w Paryżu i innych. W ciekawych prelekcjach i spotkaniach panelowych ukazano wielki wkład ludzi polskiej nauki i kultury w tworzenie dziedzictwa współczesnej Francji.

Poprzez prezentację organizacji wspierających na co dzień działalność PMK we Francji (np. Stowarzyszenia Przyjaciół PMK Concorde czy Studium Filozoficznego), a także organizacji ściśle współpracujących z Misją (np. Fundacja Jana Pawła II) oraz podejmujących komplementarną działalność, takich jak Centrum Dialogu księży pallotynów w Paryżu czy Zakład Świętego Kazimierza, przedstawiono zebranym niezwykły dynamizm działalności społeczno-religijnej, wychowawczej i humanitarnej prowadzonej na terenie Paryża i Francji. Szczególny charakter miała również prezentacja pomocy humanitarnej płynącej z Francji do Polski w czasach stanu wojennego.

Paryskie kolokwium odbyła się pod honorowym patronatem i przy wsparciu Tomasza Orłowskiego, ambasadora RP we Francji. Na zakończenie części naukowej, ks. infułat Stanisława Jeż, rektor PMK we Francji, pełniący swą posługę od 25 lat, zapoznał zebranych z bieżącą działalnością Misji. Skupia się ona w 87 ośrodkach polonijnego duszpasterstwa rozsianych po całym terytorium Francji. Pracuje w niej blisko 120 księży, wiele sióstr zakonnych różnych zgromadzeń i zakonów, a także wielu świeckich.

Po zakończeniu części naukowej, w sobotnie popołudnie 19 lutego, centralnym punktem paryskich obchodów jubileuszowych była Msza św. sprawowana w katedrze Notre-Dame pod przewodnictwem kard. André Vingt-Trois, arcybiskupa Paryża. W wypełnionej po brzegi świątyni, z udziałem licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych organizacji i stowarzyszeń polonijnych, zwłaszcza z północnej Francji, przy udziale przeszło stuosobowej grupy kapłanów – duszpasterzy polonijnych koncelebrujących Eucharystię, zebrani dziękowali Bogu za 175 lat tego wielkiego dzieła duszpasterskiej troski o polskie dusze na emigracji.

Dopełnieniem dziękczynnych obchodów są Msze św. sprawowane 20 lutego przez przybyłych na jubileusz PMK arcybiskupów i biskupów oraz wyższych przełożonych zakonnych w różnych kościołach Paryża i całej, zwłaszcza środkowo-północnej Francji, w których gromadzą się Polacy.

Z okazji jubileuszu staraniem PMK we Francji ukazała się, wydana w języku francuskim i polskim, książka Jerzego Klechty "175 ans au service de la Polonia" (175 lat w służbie Polonii), a także wybito okolicznościowy medal upamiętniający paryskie uroczystości. Warto zaznaczyć, że PMK wydaje także "Głos Katolicki", który co tydzień dociera do wielu polonijnych zakątków Francji.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona