Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie info.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
79 lat temu Romowie zbuntowali się w tzw. obozie cygańskim, będącym częścią niemieckiego KL Auschwitz II-Birkenau. Na pamiątkę tamtych wydarzeń społeczność obchodzi 16 maja jako Dzień Romskiego Oporu.
Bardzo uroczysty charakter miała 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Romów do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.
Sąd w Turynie skazał ich wczoraj na 2 lata i 5 miesięcy więzienia, a także 10 tys. euro zaliczki na odszkodowanie, które zostanie ustalone w procesie cywilnym.
Papież Franciszek spotkał się dzisiaj na modlitwie z przedstawicielami społeczności Romów oraz z pokrewną jej grupą Sintiów. Zwrócił uwagę na niewłaściwe używanie epitetów. One niszczą, ponieważ przesłaniają osobę. Tworzą dystans pomiędzy umysłem i sercem.
Dzięki staraniom Zakonu Maltańskiego w Chorwacji otwarto ośrodek duszpasterstwa Romów. Będzie się on zajmował przede wszystkim dziećmi i młodzieżą, bo jak mówi s. Karolina Miljak, koordynatorka projektu, aby zmienić sytuację Romów, trzeba zacząć od młodych: nauczyć ich zawodu i pomóc im wyzbyć się kompleksów.
Wojna, która toczy się na Ukrainie dotyka nie tylko Ukraińców, ale także mniejszości narodowe zamieszkujące ten kraj. Jedną z nich są Romowie, którzy do wybuchu wojny zamieszkiwali Donbas. Grupa romskich uchodźców wojennych znalazła teraz schronienie we lwowskiej parafii św. Jana Pawła II.
Na Słowacji trwają intensywne przygotowania do wizyty papieża Franciszka, która rozpocznie się 12 września. W centrum uwagi znajduje się również mniejszość romska we wschodniej części kraju. 14 września w ramach wizyty w Koszycach papież odwiedzi dzielnicę - „miasto- satelitę” Lunik IX, gdzie w krytycznych warunkach mieszka ponad 4.000 Romów.
Na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym odsłonięto pomnik - nagrobek poświęcony 29 Romom, w tym 21 dzieciom, zabitym przez Niemców.
Zorganizowała je ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej