Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie info.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE. TSUE tym samy uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 r.
Na poniedziałek jest zaplanowane ogłoszenie wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o reformę polskiego sądownictwa. W kwietniu 2021 r. Komisja Europejska wniosła przeciwko Polsce skargę do TSUE, twierdząc, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw naruszają prawo UE.
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE. Przewodnictwo jest rotacyjne, Węgry mają objąć je w drugiej połowie 2024 r.
W czwartek Parlament Europejski poparł projekt prawa w celu zwiększenia europejskiej produkcji amunicji i pocisków rakietowych. Dzięki temu UE ma zwiększyć ich dostawy dla Ukrainy.
Zarówno media, jak i eksperci wielokrotnie - bezskutecznie - alarmowali w ostatnich kilkunastu latach, że Rosja aktywnie włączała się we wspieranie grup ekologicznych organizujących kampanie i protesty przeciwko gazowi łupkowemu.
Przyjęcie 11. pakietu sankcji UE wobec Rosji przeciąga się; Polska chce sankcji za prześladowania Tatarów krymskich i wywózki ukraińskich dzieci do Rosji - powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych UE Zbigniew Rau.
Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, program Polski o wartości 1,3 mld euro, który ma wesprzeć producentów rolnych.
Komisja Europejska podwyższyła w poniedziałek prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. Szacuje, że w 2023 r. wyniesie on 0,7 proc., a w 2024 r. 2,7 proc. Jeszcze w lutym szacowała, że w 2023 r. wzrost PKB wyniesie 0,4 proc., a w 2024 r. 2,5 proc. KE utrzymała też prognozy inflacji dla Polski na 2023 r.
Warunkiem przystąpienia Serbii i Kosowa do UE jest normalizacja stosunków między Belgradem a Prisztiną. Chodzi o prawnie wiążące porozumienia w oparciu o zasadę wzajemnego uznawania - stwierdził Parlament Europejski w Strasburgu.