Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie info.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
9 marca 1941 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlenia do gett Żydów z Oświęcimia, którego nazwę po włączeniu do III Rzeszy zmienili na Auschwitz. Pierwsi zostali umieszczeni w Chrzanowie. Większość spośród 7-tys. społeczności zginęła w obozie Auschwitz.
Papież Franciszek odwiedził w sobotę 90-letnią urodzoną na Węgrzech pisarkę i reżyserkę Edith Bruck, ocalałą z Holokaustu - podał Watykan, publikując zdjęcia z wizyty w jej domu w Rzymie. Była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz mieszka we Włoszech od 1954 r.
Papież Franciszek w obchodzony w środę Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu powiedział podczas audiencji generalnej, że pamięć jest "wyrazem człowieczeństwa". Dodał, że trzeba mieć świadomość tego, jak rozpoczęła się "droga śmierci".
Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 roku uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną. Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Wśród nich od 2,6-3,3 mln to polscy Żydzi.
80 lat temu, 16 listopada 1940 r., zamknięto granice getta warszawskiego. Stworzone przez Niemców w Warszawie, było największą zamkniętą "dzielnicą żydowską" w okupowanej Europie.
76 lat temu, 5 września, do niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau dotarł ostatni transport z Żydami deportowanymi z okupowanej Holandii. Była wśród nich 15-letnia Anne Frank. Przed ujęciem pisała dziennik, który po wojnie stał się świadectwem Holokaustu.
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.
"Aby zachować dobre imię, wiarygodność i reputację, Yad Vashem musi powiedzieć całą prawdę o tym, co działo się za kulisami uroczystości" - pisze we wtorek izraelski "Haarec", odnosząc się do organizacji Światowego Forum Holokaustu, które odbyło 23 stycznia w Jerozolimie.
Ludzkość powinna patrzeć na to, co doprowadziło do tego, że powstały obozy koncentracyjne - to była ksenofobia, rasizm, to była nienawiść, antysemityzm; to są zjawiska, z którymi powinniśmy stanowczo walczyć - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
Auschwitz-Birkenau nie było jedynym piekłem na ziemi. Drugie z piekieł miało na imię Gułag - mówił w poniedziałek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że jeśli chcemy prawdy, miłości i dobra, to musimy być zdolni do oddzielenia katów od ofiar i zła od dobra.