Kościół święty, grzeszny i w mediach

Kościół święty, Kościół grzeszny, Kościół w mediach - tak brzmiał temat wczorajszej debaty u abpa Nycza. Celem spotkania nie było postawienie wniosków, lecz pytań. Spróbuję więc postawić pytania.

Reklama

Media są krzywym zwierciadłem rzeczywistości, bo zawsze przedstawiają jej wycinek, najczęściej ten gorszy. Zachowanie proporcji między złem, które przyciąga, a normalnością, której jest przecież znacznie więcej, prof. Edmund Wnuk-Lipiński (Collegium Civitas) uznał za nierealne, gdyż byłoby to zwyczajnie nudne. Czy jednak stopień przewagi zła musi być aż tak duży? Warto zauważyć jeszcze jedno stwierdzenie prof. Wnuka- Lipińskiego: media ułatwiają człowiekowi stereotypizację, a identyfikacja z nimi staje się obecnie często elementem tożsamości. Zmiana tożsamości jest bardzo trudna, więc jeśli fakty nie pasują do podanej przez dane medium interpretacji, to tym gorzej dla faktów. Jak w takiej sytuacji prowadzić dialog? Uczyć się dialogu, który przecież jest konieczny? Prawda jest niepodzielna – mówił Paweł Milcarek (Christianitas). Media katolickie uznają czasem, że skoro inni pokazują tylko grzechy członków Kościoła, to my – dla równowagi – powinniśmy pokazywać tylko dobro. Czy pół prawdy można jeszcze uznać za prawdę? Paweł Milcarek mówił o personalizacji zasług przy uogólnieniu winy. Wielkie osobowości, wielcy święci pokazywani są jako wyjątki, a nie ci, którzy wyrośli z Kościoła. To z pewnością podejście niesprawiedliwe. Czy jednak widzenie świętego Kościoła (wspólnoty) złożonego z (indywidualnych) grzeszników - absolutnie prawdziwe - nie powoduje czasem, że próbujemy zachowywać się dokładnie przeciwnie: uogólniać zasługi, personalizując winę? Czy takie podejście również nie jest fałszowaniem rzeczywistości? Z pewnością łatwo się przyznawać do dobra, trudniej do zła. Jednak wspólnotowość zakłada przecież, że dzielimy między siebie nie tylko radość z dobra, ale i ciężar winy. Obecność Kościoła w sferze sacrum nie podlega krytyce, krytykowana jest obecność Kościoła w sferze profanum – mówił prof. Edmund Wnuk-Lipiński. Abp Nycz zapytał, czy Dekalog, to sacrum, czy profanum. Być może należałoby zapytać jeszcze dalej: czy drugi człowiek (każdy z nas), to sacrum czy profanum? Jeśli Ewangelia nakazuje mi widzieć w bliźnim Chrystusa, czy także każdego człowieka nie należałoby zaliczyć do sfery sacrum? I czy wobec tego w chrześcijaństwie można jeszcze mówić o sferze profanum? Świętość to nie opowiadanie godzinami o nabożeństwach - mówił ks. Henryk Zieliński (Idziemy). To czasem może być tylko świętoszkowatość. Świętość to także nie musi być heroizm, który jest medialny, ale z założenia wyjątkowy. Świętość to przede wszystkim codzienność. Jak to pokazać, skoro normalność jest nudna?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Zobacz

 • Gośka
  17.05.2008 11:02
  To samo nie jest takie samo...
  Ta sama codzienność nie jest taką samą codziennością. Jest niepowtarzalną odpowiedzią na konkretną sytuację życiową. Jest przestrzenią objawiania się Boga. ...Jest ciekawa
 • Trango
  17.05.2008 23:48
  Tak się zastanawiam... Przedstawiciele Gościa Niedzielnego i Wiara.pl głosu tam nie zabierali? Wydawało mi się, że istnieje warszawski oddział Gościa. Czyżby dzieci gorszego Boga?
 • Joanna Kociszewska
  18.05.2008 09:41
  Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniami trzech zaproszonych gości - panelistów. Gospodarze zaprosili do wystąpienia:
  - prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego
  - ks. Henryka Zielińskiego
  - red. Pawła Mielcarka

  W czasie poprzedniego spotkania paneliści byli inni. Wypowiadało się jeszcze kilka osób z sali, ale proszę wybaczyć - nie wszystkie wypowiedzi można zapisać w relacji, to nie stenogram...

  A propos wypowiedzi przedstawicieli wiara.pl - rzeczywiście się nie wypowiadałam ;-) Ale nie mam poczucia że zawsze i na każdy temat wypowiadać się muszę.

  A moje zdanie - w formie pytań - można przeczytać w tym komentarzu
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  7°C Piątek
  wieczór
  5°C Sobota
  noc
  4°C Sobota
  rano
  5°C Sobota
  dzień
  wiecej »

  Reklama