Ukraina potrzebuje prawdziwego rozejmu

Przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Siergiej Naryszkin oświadczył we wtorek, że na Ukrainie potrzebny jest prawdziwy rozejm, a nie operacja maskująca przegrupowanie wojsk.

Reklama

"Potrzebny jest rozejm, przy czym nie pozorny, lecz prawdziwy, nie operacja maskująca przegrupowanie wojsk i dozbrojenie armii, lecz faktyczny rozejm dla rozpoczęcia dialogu" - oznajmił Naryszkin, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

Szef Dumy podkreślił, że "dialog jest jedyną szansą na uregulowanie ciężkiego konfliktu" na wschodniej Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie przedłużył zawieszenia broni w walkach z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju, o czym w poniedziałek wieczorem poinformował w orędziu do narodu. "Zaatakujemy i wyzwolimy naszą ziemię" - zapowiedział, zaznaczając, iż wojsko, Gwardia Narodowa, straż graniczna i służby bezpieczeństwa już otrzymały stosowne rozkazy.

Rozejm wygasł w poniedziałek o godz. 22 czasu lokalnego (godz. 21 w Polsce). Obowiązywał od 20 czerwca, pod koniec ubiegłego tygodnia został przedłużony o 72 godziny.

Naryszkin również skrytykował polityków zachodnich za niedostrzeganie problemu uchodźców z Ukrainy. "Nie zauważają tego, co dzieje się na Ukrainie, jakby ta wojna domowa toczyła się nie w środku Europy, ale na innej planecie" - powiedział. "Nie zauważają albo próbują nie zauważać problemu uchodźców, podają w wątpliwość liczby" - dodał.

Przewodniczący Dumy podkreślił, że "ważne są nie liczby - 100 tys. czy 400 tys. uchodźców - lecz to, iż ogromna liczba obywateli Ukrainy próbuje się ratować, szukając schronienia na terytorium sąsiedniego państwa".

"Jest zrozumiałe, dlaczego nie zauważają - dlatego, że obywatele Ukrainy uciekają nie przed Rosją, lecz do Rosji; uciekają przed wrogiem, którym dla nich stała się armia własnego kraju" - oświadczył Naryszkin.

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podał w piątek, że około 110 tys. osób uciekło w tym roku z Ukrainy do Rosji; 9,5 tys. z tej grupy oficjalnie wystąpiło o status uchodźcy. Według UNHCR około 16,4 tys. ludzi porzuciło domy we wschodniej Ukrainie tylko w ubiegłym tygodniu. Wielu uciekinierów ze wschodniej Ukrainy jako motyw wskazuje walki, groźby, obawę przed porwaniem i rozkład usług publicznych w ogarniętym konfliktem zbrojnym regionie.

Z kolei rosyjska Federalna Służba Migracyjna (ros. FMS) podała, że od początku kryzysu politycznego na Ukrainie do Rosji przybyło 400 tys. obywateli Ukrainy; o przyznanie statusu umożliwiającego dłuższy pobyt na terytorium Federacji Rosyjskiej wystąpiło 98 tys. Ukraińców. W 241 punktach tymczasowego zakwaterowania przebywa 16,7 tys. obywateli Ukrainy.

Władze Rosji określają sytuację z uchodźcami z Ukrainy jako katastrofę humanitarną.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -1°C Środa
  dzień
  0°C Środa
  wieczór
  -1°C Czwartek
  noc
  -2°C Czwartek
  rano
  wiecej »

  Reklama