Trzech skazanych z Zakładu Karnego we Włocławku ze swoim kapelanem jadą do Poznania na 32. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé.
Osadzeni są reprezentantami grupy modlitewnej Taizé, która powstała w więzieniu. Liczy ona kilkunastu skazanych, którzy w każdą środę spotykają się w więziennej kaplicy. Z różnych powodów, m.in. finansowych i regulaminowych, do Poznania wyjechało tylko trzech osadzonych. Wśród 30 tysięcy młodych ludzi, którzy przyjechali na spotkanie Taizé, będzie to najprawdopodobniej jedyna grupa więzienna.
Wyjazd włocławskich skazanych był możliwy dzięki kapelanowi o. Damianowi Koseckiemu ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani. Dzięki jego inicjatywie powstała mała więzienna wspólnota Taizé. Do wyjazdu do Poznania zainspirował ks. Koseckiego brat Ulrich z Taizé, który powiedział, że marzy o udziale więźniów w Europejskich Spotkaniach Młodzieży.
Skazani, którzy wyjechali na spotkanie nie są przypadkowymi więźniami. Biorą udział w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy i sanktuarium w Skępem, regularnie uczestniczą w życiu religijnym w zakładzie karnym i poza nim. Biorą udział w tzw. Spotkaniach Papieskich, które organizuje każdego drugiego dnia miesiąca parafia Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku. Również swoim zachowaniem na co dzień udowadniają, że sprawy wiary są im bliskie. - Jestem przekonany, że godnie będą reprezentować przed młodymi ludźmi z całej Europy tych skazanych, którzy uczestniczą w życiu religijnym w polskich jednostkach penitencjarnych - uważa ich kapelan.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.