Przedstawiciele Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który przybyli do Warszawy w związku z rozpoczynającym się dialogiem na temat roli Kościołów w procesie pojednania polsko-rosyjskiego wczoraj spotkali się z prezydium i zarządem Polskiej Rady Ekumenicznej - poinformowała KAI Urszula Krzemińska, sekretarz biura PRE.
Podczas spotkania w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej delegaci Kościoła Rosyjskiego podkreślali, że system komunizmu w Rosji był narzucony przemocą. Wyzwolenie z tego systemu było dla Kościoła Rosyjskiego długo oczekiwanym i radosnym wydarzeniem. Oznaczało koniec prześladowań trwających kilkadziesiąt lat.
Zastanawiano się nad wspólnym uczczeniem pamięci ofiar przemocy terroru stalinowskiego. Podkreślano fakt, że ofiarami byli prawosławni, katolicy, protestanci, wierzący i niewierzący, bez względu na ich przynależność narodową. Hołd ofiarom zobowiązuje również obecnie do wspólnych działań w celu zachowania wartości chrześcijańskich w Europie.
Za wskazane uznano podjęcie pracy nad dokumentem, który byłby wyrazem woli Kościołów do uczestniczenia w procesie pojednania narodu rosyjskiego i narodu polskiego oraz wskazywał drogę do wspólnych działań obecnie i w przyszłości.
Polska Rada Ekumeniczna (PRE) została utworzona w 1946 r. Działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami.
PRE zrzesza obecnie siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, członkiem stowarzyszonym Rady jest Towarzystwo Biblijne w Polsce.
Członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej mogą być Kościoły posiadające osobowość prawną, nauczające, iż wyznają wiarę w Trójjedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego oraz uznające Jezusa Chrystusa jako Boga-Człowieka i Zbawiciela. Członkiem stowarzyszonym Rady mogą być chrześcijańskie związki, towarzystwa, instytucje i organizacje.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.