Mimo wysokich odczytów i znacznych przekroczeń stanów alarmowych, stabilizuje się sytuacja na Warcie - od zbiornika retencyjnego w Jeziorsku do Sławska (Wielkopolska). Trwa wałka o utrzymanie wałów Prosny.
Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, stan Warty w Kole wynosi 469 cm. Zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko utrzymywany jest na stałym poziomie i wynosi 360 metrów sześciennych na sekundę.
W Poznaniu wodowskaz pokazał rano 426 cm. Rzeka nie przekracza w tym miejscu stanu alarmowego.
Od wtorku rozpoczął się kontrolowany zrzut wody z Jeziorska do polderu Zagórów. Jak zaznaczył rzecznik, woda zostanie wpuszczona do poziomu, który nie będzie już zagrażał mieszkańcom.
"Na terenie wylewiskowym o powierzchni 1145 ha znajdują się w większości łąki oraz grunty orne" - poinformował Stube. Mieszka tam 16 rodzin. Burmistrz Zagórowa zdecyduje o ewentualnej ich ewakuacji - dodał.
Około 500 osób walczy od czterech dni o utrzymanie wałów Prosny w wielkopolskiej gminie Żerków (powiat jarociński). Przed powodzią prowadzono na 6 km odcinku tego wału roboty remontowe. W środkowej części wału zdjęto podczas tych prac warstwę ziemi. Te miejsca wypełniane są workami z ziemią. "Pozostało nam jeszcze do podniesienia około 50 m. Pracują dzieci, młodzież, starsi, a nawet pięciu emerytowanych górników, którzy specjalnie w tym celu przyjechali z Zabrza. Wał jest już bardzo przesiąknięty" - powiedział we wtorek PAP burmistrz Żerkowa Jacek Jędraszczyk.
W gminie Żerków Prosna wpada do Warty. We wtorek stan wód na wodowskazie w Nowej Wsi wynosił 615 cm. "Od poniedziałku przybyło 17 cm. Stan alarmowy w tym miejscu wynosi 480 cm. Mieszkańcy obawiają się tzw. cofki i wielu z nich przygotowuje się do ewentualnej ewakuacji" - powiedział burmistrz.
Według niego od strony wałów Prosny zagrożone są cztery wsie. Niektórzy rolnicy załadowali już na przyczepy zboża i pasze, by w każdej chwili móc je wywieźć na wyższe tereny.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.