Reklama

Czy powstrzymają Odrę?

Fala kulminacyjna na Odrze jest na granicy woj. dolnośląskiego i lubuskiego, we wsi Dobrzejowice. To najbardziej newralgiczny punkt na Dolnym Śląsku, bowiem w Dobrzejowicach znajduje się 5-kilometrowy wał w budowie. Od kilku dni trwa jego umacnianie.

Reklama

Jak poinformował PAP we wtorek wójt gminy Żukowice Leszek Kucharczyk, na zimę przerwano budowę wału. "Teraz okazało się, że nieukończony wał, nieporośnięty darnią, pije wodę jak gąbka i nie ma szans utrzymać Odry w korycie" - mówił Kucharczyk.

Dodał, że do tej pory wykorzystano do umacniania wału 100 tys. worków z piaskiem oraz 1500 ton piasku. Na miejscu oprócz mieszkańców, straży pożarnej i żołnierzy, pracuje ok. 100 więźniów z Zakładu Karnego w Głogowie.

Mieszkanki okolicznych wsi przygotowują jedzenie dla pracujących na miejscu. "Rozumiemy, że dla nas wszystkich kluczowe jest, aby wał wytrzymał i nie zalał okolicznych miejscowości. Dlatego każdy pomaga jak może" - powiedziała PAP jedna z kobiet.

Według wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca na wale w Dobrzejowicach za Głogowem faktycznie sytuacja jest najtrudniejsza, ale nie wolno zapominać o innych rejonach Dolnego Śląska, gdzie fala kulminacyjna już przeszła, ale stan wody w rzekach wciąż jest bardzo wysoki.

"Ciągle niepokoi nas Odra na odcinku Oława - Wrocław, gdzie wody w rzece jest dużo, a wały bardzo namoknięte. Dlatego też apeluję do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie czujności" - mówił PAP Jurkowlaniec. Według wojewody czujność należy zachować przez najbliższy tydzień.

Wojewoda dolnośląski w związku z sytuacją powodziową na Dolnym Śląsku utrzymuje alarmy powodziowe w 10 nadodrzańskich powiatach: oławskim, wrocławskim, mieście Wrocławiu, trzebnickim, wołowskim, średzkim, legnickim, lubińskim, górowskim i głogowskim. Natomiast pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w trzech rejonach: gminie Milicz, Bierutów i Długołęka.

Na wodowskazach są poprzekraczane stany alarmowe w 16 miejscach, a ostrzegawcze w 5. Stany maksymalne na Odrze mogą utrzymywać się przez około trzy doby.

Na Dolnym Śląsku z powodu zalania nieprzejezdne pozostają: drogi gminne Groblice-Kotowice, Marcinkowice-Zakrzów, Mokry Dwór-Trestno, droga powiatowa Kijowice-Kruszowice, drogi wojewódzkie: Jelcz Laskowice-Oława, Janików-Stary Górnik, droga wojewódzka nr 292 w Ścinawie oraz droga krajowa nr 36 pomiędzy Iwnem a Ścinawą.

Zamknięto jeden tor w Ścinawie na trasie Głogów-Krzepów. Ruch pociągów odbywa się po torze drugim. Zamknięte mosty to: most na Odrze w Ścinawie, most na Widawie Krzyżanowice-Psary, most na Odrze w Oławie, nieczynne są również przeprawy promowe w Ciechanowie i Chobieni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama