Epidemia koronawirusa sparaliżowała posługę duszpasterską Kościoła i to również wśród tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Dotyczy to między innymi więźniów, za których Papież modlił się podczas porannej Eucharystii.
Kard. Malcolm Ranjith domaga się międzynarodowego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa. Nie wyklucza on, że epidemia może być skutkiem naukowych eksperymentów. Podkreśla, że światowe mocarstwa nie mogą igrać z życiem niewinnych ludzi.
W tym wyjątkowym czasie, kiedy wszystko wydaje się niepewne, wspierajmy się wzajemnie w byciu niezłomnymi w tych sprawach, które naprawdę są ważne. To słowa przesłania, które Franciszek kieruje do wiernych łączących się dziś o godzinie 21.00 w modlitwie różańcowej w intencji powstrzymania pandemii koronawirusa. Z inicjatywą tą wyszli biskupi włoscy i podjęta ona została w wielu innych krajach.
Książe Monako Albert II jest zainfekowany koronawirusem, co potwierdził test medyczny - poinformowały w czwartek władze tego kraju. Zakażony jest również minister stanu, czyli premier Monako Serge Telle. Książe apeluje o przestrzeganie środków zapobiegających rozwojowi epidemii.
Ordynariusz meksykańskiej diecezji Celaya zarządził, że księża mają odprawiać Msze św. bez udziału wiernych. Ma to na celu ochronę wiernych przed zarażeniem się koronawirusem. Bp Benjamín Castillo Plascencia zapowiedział też nałożenie kar kanonicznych na duchownych, którzy się temu nie podporządkują.
Choć Belgia ma jeszcze dużo wolnych łóżek na intensywnej terapii, władze są zdania, że trzeba się przygotować na najgorszy scenariusz, w którym ich zabraknie. Zdaniem szpitala uniwersyteckiego w Leuven, w sytuacji takiego samego stanu pacjentów pierwszeństwo mogą mieć młodsi.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski zaprasza do modlitwy za tegorocznych maturzystów. Msza św. o 12.00. Różaniec o 20.30.
Badania pod kątem koronawirusa dały wynik pozytywny u 826 pacjentów w ciągu ostatniej doby; jest też 12 nowych zgonów - poinformowało w czwartek szwajcarskie Federalne Biuro Zdrowia Publicznego (BAG). To największy dotąd dzienny wzrost przypadków Covid-19 w tym kraju.
Obecnie (stan na dzień 19 marca) na kontynencie afrykańskim odnotowano 630 przypadków koronawirusa. Wiele krajów afrykańskich stosuje już szereg środków zapobiegawczych, mających ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii.
- W czasie pandemii koronawirusa pamiętajmy o sprawach materialnych naszych parafii - zachęca Mateusz Ochman, autor bloga "Bóg, honor & rock’n'roll!".