"Żeby zyskać akceptację w oczach świata, interpretują Boże objawienie niezgodnie z tradycją, cenzurują Pismo Święte, milczą, gdy trzeba krzyczeć".
Musimy powrócić do sprawy zwrotu zagrabionych przez Niemców dóbr kultury i ewentualnego wypracowania systemu rekompensat - mówił niedawno szef MSZ Zbigniew Rau. Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej są szacowane na 514 tys. obiektów; 64 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych - przypominał z kolei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 81 lat zmarł 30 grudnia w Sankt-Petersburgu ks. Nikołaj Gundiajew – starszy brat patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.
Piotr Żyła zajął 11. miejsce w noworocznym konkursie skoków narciarskich w Garmisch-Partenkirchen, drugim etapie narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni. Wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi, który umocnił się na prowadzeniu w imprezie i został liderem Pucharu Świata.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz sprawował Mszę św. z okazji przywrócenia praw miejskich Iwaniskom.
Przed stu laty, 1 stycznia 1922, przyjęła chrzest w Kościele katolickim Edyta Stein (1891-1942), chrześcijanka, karmelitanka, męczenniczka. Jako najmłodsze dziecko w żydowskiej rodzinie wiedziała, że „ważniejsze jest być dobrym niż mądrym”. Bardzo utalentowana i wrażliwa, w wieku 14 lat opisała siebie jako ateistkę. Jej motto życiowe brzmiało: „Służyć ludzkości”. Całkowita przemiana życia Edyty nastąpiła wraz z przyjęciem chrztu.
Ambasador Pasquale Ferrara, doświadczony dyplomata, ekspert w dziedzinie polityki międzynarodowej powołując się na Papieża Franciszka uważa, że dialog jest jedynym sposobem rozwiązywania konfliktów. Dla państw członkowskich ONZ nie jest on uznaniową opcją polityczną ani grzecznym ustępstwem, ale zobowiązaniem do wprowadzania w życie oraz w praktykę rozwiązywania sporów przez negocjacje i bezpośrednie porozumienie między stronami.
Ojciec Święty mianował Loïca Rossier, zastępcą dowódcy Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej w stopniu podpułkownika – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
2 lutego i 7 marca 2021 roku zmarli ostatni rodzimi użytkownicy języka Juma i dialektu jezyka aleuckiego Bering. Wraz z nimi wymarły także ich języki. Juma był używany przez jedno z plemień żyjących w Amazonii. W dialekcie języka aleuckiego Bering mówili zamieszkujący Kamczatkę i Alaskę Aleuci.
Papież Franciszek życzył w Nowy Rok wszystkim pokoju. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w obchodzony w sobotę po raz 55. Światowy Dzień Pokoju apelował o szacunek dla najsłabszych, krzewienie sprawiedliwości i o odwagę przebaczania.