Wójt gminy Puńsk postanawiał nie zawieszać na razie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, które w sierpniu zostały zniszczone przez wandali. Przywrócenia tablic chce Rada Gminy. W gminie Puńsk 80 proc. mieszkańców stanowią Litwini.
Tablice miały być zawieszone na początku listopada. Wójt Witold Liszkowski powiedział PAP, że chce, by wszystkie środowiska lokalne wypowiedziały się, czy dwujęzyczne tablice powinny powrócić na swoje miejsce czy nie. Pod koniec października radni Puńska uznali, że oczyszczone tablice powinny zostać ponownie zawieszone.
Według Liszkowskiego, to był pierwszy krok w szerokiej dyskusji na ten temat, ale nie ostatni. "Chcemy, by wypowiedziały się także organizacje mniejszości litewskiej. Niedługo będzie zjazd Wspólnoty Litwinów w Polsce. Jesteśmy ciekawi ich stanowiska" - dodał Liszkowski.
Po aktach wandalizmu wójt oraz przedstawiciele niektórych organizacji litewskiej mniejszości narodowej uważali, że nie należy wieszać tablic dwujęzycznych, a przynajmniej spróbować przeprowadzić konsultacje w tej sprawie. Radni zdecydowali, że nie chcą konsultacji w tej sprawie.
"Jako wójt mam takie uprawnienia, by jednak zarządzić konsultacje. Uważam, że to najlepszy sposób na demokratyczne zakończenie tej dyskusji" - powiedział PAP Liszkowski. Według niego, po zawieszeniu tablic może znowu dojść do ich zniszczenia. Wójt kilka tygodni temu dostał list, w którym nieznany nadawca pisał, że tak właśnie się stanie.
Pod koniec sierpnia w 14 miejscowościach gminy nieznani sprawcy zamalowali farbą 28 tablic z nazwami miejscowości po polsku i litewsku oraz jeden pomnik, na którym namalowano farbą znak nacjonalistycznej organizacji Falanga. Zniszczyli także i oblali farbą obelisk, który był przygotowywany dla upamiętnienia litewskiego poety Albinasa Żukauskasa. Sprawców dotąd nie wykryto. W połowie września pracownicy gminy zdjęli zamalowane tablice.
W 2010 roku w gminie Puńsk przeprowadzono konsultacje w 33 wsiach, z których 30 opowiedziało się za dwujęzycznymi nazwami.
Litwini to jedna z najmniejszych mniejszości w Polsce. Według spisu ludności z 2002 roku, jest ich 5,8 tys. Sami Litwini szacują, że jest ich trzy razy więcej. Największe skupiska Litwinów są w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk i Sejny.
Możliwość używania dwujęzycznych nazw miejscowości, jak również używania języków mniejszości jako pomocniczych, daje samorządom ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Chodzi o samorządy, na terenie których nie mniej niż 20 proc. ogółu mieszkańców gminy deklaruje przynależność do mniejszości narodowej.
W Podlaskiem w ostatnich kilku miesiącach miało miejsce kilka rasistowskich i nacjonalistycznych ekscesów. W Białymstoku wandale w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego zniszczyli utworzoną tam z bukszpanu gwiazdę Dawida, a z wyrwanych z ziemi i połamanych krzewów, w jej środku ułożyli swastykę. Był również incydent z antysemickimi i nazistowskimi napisami na pomniku upamiętniającym ofiary mordu w Jedwabnem, z napisami na synagodze w Orli czy próby podpalenia Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.