8,5 tys. wolontariuszy, z czego ponad tysiąc z woj. mazowieckiego, zgłosiło się do udziału w XI edycji projektu "Szlachetna Paczka" - poinformowała PAP w poniedziałek koordynatorka projektu na Mazowszu Magdalena Ząbek. To ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku.
"Tak duża drużyna wolontariuszy znajdzie potrzebujących w najbliższej okolicy, przeprowadzi ankiety i włączy rodziny do projektu. Dzięki ich wrażliwości, odpowiedzialności i walecznemu usposobieniu również w tym roku pomoc dotrze do setek tysięcy osób w całym kraju" - podkreśliła Ząbek.
Poinformowała, że w tym roku wolontariusze mazowieckiej "Szlachetnej Paczki" chcą pomóc około tysiącu rodzin w województwie.
"Jesteśmy na półmetku tegorocznej edycji projektu, a efekty już przekroczyły nasze najśmielsze wyobrażenia. Ponad dwukrotnie większa - w porównaniu do roku ubiegłego - liczba wolontariuszy to szansa na walkę o lepsze jutro najbardziej potrzebujących i pomoc wielu ubogim. Niebawem rozpoczynamy poszukiwania darczyńców. Jesteśmy przekonani, że znajdziemy wrażliwych i szczodrych ludzi, dzięki którym marzenia wielu potrzebujących rodzin staną się rzeczywistością, a widok nowej pralki czy lodówki wywoła radość i łzy szczęścia" - podkreśliła Ząbek.
Jak poinformowała, Mazowiecka "Szlachetna Paczka" działa od 2007 roku i zrzesza obecnie 1001 wolontariuszy. W ubiegłym roku w województwie mazowieckim udało się pomóc 830 najuboższym rodzinom. W całej Polsce pomoc otrzymało ponad 8,2 tys. W akcję zaangażował się między innymi prezydent Bronisław Komorowski z żoną, a paczkę dla jednej z rodzin przygotował Jerzy Dudek razem ze światowej sławy piłkarzami Realu Madryt, takimi jak Ronaldo, Pepe czy Casillas.
"Szlachetna Paczka" to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy - realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie "Wiosna". Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.
W "Szlachetnej Paczce" prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.