„Jeśli istnieją «podatkowe raje», to muszą też istnieć «piekła nędzy i niesprawiedliwości», które trzeba zlikwidować” – stwierdził sekretarz generalny portugalskiego episkopatu podczas prezentacji wyników obrad.
„Nadzieja w dobie kryzysu” – to tytuł komunikatu wydanego na zakończenie obrad plenarnych episkopatu Portugalii. Były one poświęcone właśnie sytuacji tego kraju boleśnie dotkniętego zapaścią finansową i gospodarczą. Biskupi skrytykowali w dokumencie uzależnienie władzy politycznej od czegoś, co nazwano „dyktaturą kapitału” oraz „niejasnymi grami” w sferze władzy ekonomicznej. Zwrócono uwagę, że tego rodzaju podległość ogranicza swobodę demokratycznego wyboru i uderza na ogół w najsłabsze grupy społeczne.
„Jeśli istnieją «podatkowe raje», to muszą też istnieć «piekła nędzy i niesprawiedliwości», które trzeba zlikwidować” – stwierdził sekretarz generalny portugalskiego episkopatu podczas prezentacji wyników obrad. Ks. Manuel Morujão SJ wyjaśnił, że Kościół nie zamierza nikogo oskarżać personalnie, a jedynie zwrócić uwagę na często bezosobowe zjawiska gier między sferą polityczną a ekonomiczną, których skutki odczuwają wszyscy. Portugalski jezuita dodał, że Kościół pragnie jednocześnie wyrazić bliskość wobec ofiar kryzysu, zachęcając przy tym katolickie instytucje do konkretnego zaangażowania na rzecz przywracania nadziei.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.