„Jeśli istnieją «podatkowe raje», to muszą też istnieć «piekła nędzy i niesprawiedliwości», które trzeba zlikwidować” – stwierdził sekretarz generalny portugalskiego episkopatu podczas prezentacji wyników obrad.
„Nadzieja w dobie kryzysu” – to tytuł komunikatu wydanego na zakończenie obrad plenarnych episkopatu Portugalii. Były one poświęcone właśnie sytuacji tego kraju boleśnie dotkniętego zapaścią finansową i gospodarczą. Biskupi skrytykowali w dokumencie uzależnienie władzy politycznej od czegoś, co nazwano „dyktaturą kapitału” oraz „niejasnymi grami” w sferze władzy ekonomicznej. Zwrócono uwagę, że tego rodzaju podległość ogranicza swobodę demokratycznego wyboru i uderza na ogół w najsłabsze grupy społeczne.
„Jeśli istnieją «podatkowe raje», to muszą też istnieć «piekła nędzy i niesprawiedliwości», które trzeba zlikwidować” – stwierdził sekretarz generalny portugalskiego episkopatu podczas prezentacji wyników obrad. Ks. Manuel Morujão SJ wyjaśnił, że Kościół nie zamierza nikogo oskarżać personalnie, a jedynie zwrócić uwagę na często bezosobowe zjawiska gier między sferą polityczną a ekonomiczną, których skutki odczuwają wszyscy. Portugalski jezuita dodał, że Kościół pragnie jednocześnie wyrazić bliskość wobec ofiar kryzysu, zachęcając przy tym katolickie instytucje do konkretnego zaangażowania na rzecz przywracania nadziei.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.