Godzinę przed planowanym rozpoczęciem w Warszawie "Marszu Niepodległości" uczestnicy antyfaszystowskiego wiecu "Kolorowa Niepodległa" zablokowali ul. Marszałkowską w obu kierunkach.
Od rozpoczęcia wiecu o godz. 12 jego uczestnicy zajmowali jedynie wschodnią jezdnię ulicy Marszałkowskiej, oddzielani kordonem policji od torowiska tramwajowego i zachodniej jezdni. Po godzinie 13 część z nich przedarła się między policjantami i usiadła na jezdni. Po chwili dołączyli kolejni. Doszło do przepychanek z policją, jednak obecnie funkcjonariusze nie podejmują próby odblokowania ulicy.
Kiedy uczestnicy wiecu usiedli na jezdni, skandowali "Nie przejdziecie" i "Polska wolna od faszyzmu".
Im bliżej godziny 15, kiedy z pobliskiego Placu Konstytucji ma wyruszyć "Marsz Niepodległości" organizowany przez środowiska narodowe, przybywa uczestników wiecu zorganizowanego przez m.in. stowarzyszenie "Krytyka Polityczna". Organizatorzy szacują, że przed godz. 14 uczestników "Kolorowej Niepodległej" było ponad 2 tys.
Między uczestnikami wiecu i gromadzącymi się uczestnikami planowanego "Marszu Niepodległości" doszło do przepychanek, bójek, rzucano też szklanymi butelkami. Policja ściągnęła na miejsce dodatkowe siły i utworzyła dodatkowy kordon od ulicy Wilczej, wcześniej wiec został oddzielony od strony Placu Konstytucji.
"Kolorowa Niepodległa" ma być formą blokady "Marszu Niepodległości", który wyruszy o godz. 15 z pl. Konstytucji. Wśród osób popierających tę inicjatywę są m.in. aktorzy: Jacek Poniedziałek, Wojciech Pszoniak, Tomasz Karolak i Borys Szyc, Małgorzata Braunek, Sonia Bohosiewicz i Renata Dancewicz, a także prof. Małgorzata Fuszara z rady programowej Kongresu Kobiet, prof. Maria Janion z PAN, wokalistka jazzowa Urszula Dudziak i pisarka Olga Tokarczuk.
Na koncercie mają zagrać m.in. Tymon Tymański oraz Stołeczny Chór Rewolucyjny "Warszawianka" złożony m.in. z dziennikarzy i aktorów. Na wiecu głos mają zabrać przedstawiciele mniejszości narodowych i seksualnych.
"Marsz Niepodległości" ma się rozpocząć o godz. 15 na pl. Konstytucji, a zakończyć na pl. Na Rozdrożu przed pomnikiem Romana Dmowskiego. Trasa nie została ujawniona. W komitecie poparcia marszu znaleźli się m.in. bp Antoni Dydycz, publicysta Jan Pospieszalski, muzyk Paweł Kukiz, Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Radomskiej i Stowarzyszenie "Solidarni 2010". Na forach internetowych przyjazd na marsz organizują kibice z całej Polski.
Podczas ubiegłorocznego "Marszu Niepodległości", który przeszedł przez stolicę mimo kontrmanifestacji środowisk antyfaszystowskich, doszło do starć pomiędzy uczestnikami obu zgromadzeń. Interweniowała policja, zatrzymano 33 osoby, ranny został jeden funkcjonariusz.(PAP)
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.