Benedykt XVI rozpoczął w piątek wizytę w Beninie w Afryce Zachodniej. Na lotnisku w głównym mieście kraju, Kotonu, noszącym imię kardynała Bernardina Gantina, papieża przywitał prezydent Thomas Boni Yayi.
W przemówieniu wygłoszonym na lotnisku Benedykt XVI powiedział, zwracając się do prezydenta: "Pan wie, jakie uczucia żywię wobec waszego kontynentu i waszego kraju".
Przywołując swą podróż do Angoli i Kamerunu w 2009 roku, papież podkreślił: "Pragnąłem powrócić do Afryki".
Benedykt XVI, który podczas tej pielgrzymki podpisze dokument podsumowujący synod biskupów dla Afryki, oświadczył: "Spełnia się moje pragnienie, by na ziemi afrykańskiej przekazać postsynodalną adhortację apostolską +Africae munus+".
"Istnieje także trzeci powód, który jest bardziej osobisty i emocjonalny. Miałem zawsze ogromny szacunek dla syna tego kraju, kardynała Bernardina Gantina. Przez wiele lat obaj pracowaliśmy, każdy zgodnie ze swymi kompetencjami, w służbie tej samej Winnicy. Pomagaliśmy, jak najlepiej potrafiliśmy, memu poprzednikowi, błogosławionemu Janowi Pawłowi II w pełnieniu posługi Piotrowej" - powiedział papież.
Mówiąc o zmarłym w 2008 roku hierarsze, dziekanie kolegium kardynalskiego, Benedykt XVI oświadczył: "Uznałem za słuszne, by przyjechać do jego kraju ojczystego i modlić się przy jego grobie oraz podziękować Beninowi za to, że dał Kościołowi tego wybitnego syna".
Pozdrowiwszy przywódców plemion papież powiedział też: "Nowoczesność nie powinna budzić strachu, ale nie może ona być budowana na zapominaniu o przeszłości".
"Należy jej towarzyszyć z roztropnością dla dobra wszystkich unikając skał, które istnieją na kontynencie afrykańskim i gdzie indziej, na przykład bezwarunkowego poddania się prawom rynku czy finansów, nacjonalizmu, ostrych konfliktów plemiennych, które mogą stać się zabójcze, skrajnego upolitycznienia napięć międzyreligijnych kosztem dobra wspólnego czy wreszcie rozpadu wartości ludzkich, kulturowych, etycznych i religijnych" - mówił Benedykt XVI.
Zwrócił uwagę na to, że droga ku nowoczesności musi być oparta na "bezpiecznych kryteriach", czyli "uznanych cnotach", godności osoby i rodziny oraz szacunku dla życia.
Program pierwszego dnia pobytu w Kotonu przewiduje jeszcze wizytę papieża w miejscowej katedrze.