Władze Iranu potępiły we wtorek nowe sankcje gospodarcze, nałożone na Teheran dzień wcześniej przez USA, Wielką Brytanie i Kanadę z powodu kontrowersyjnego programu nuklearnego. Rzecznik irańskiego MSZ ocenił sankcje Zachodu jako "bezskuteczne".
"Działanie pewnych zachodnich krajów, zwłaszcza USA i Wielkiej Brytanii, przeciwko naszemu narodowi jest bezskuteczne" - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast.
Według niego, "taki rodzaj środków przypomina raczej propagandę i wojnę psychologiczną". "Wszyscy wiedzą - zaznaczył rzecznik - że poziom naszej wymiany handlowej z Wielką Brytanią i USA jest na najniższym poziomie. W ostatnich latach podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu naszej wymiany handlowej z tymi dwoma krajami w celu zwiększenia jej z innymi".
"Wiadomo, że w pierwszym miesiącu roku irańskiego (który rozpoczyna się w marcu-PAP), wolumen naszej wymiany handlowej wzrósł o 36 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim" - dodał.
W poniedziałek rząd USA ogłosił nowy pakiet sankcji na przemysł petrochemiczny i sektor finansowy Iranu w celu zmuszenia władz tego kraju do zaprzestania prac nad budową broni nuklearnej. Podobne sankcje wprowadziły Wielka Brytania i Kanada.
We wtorek również kraje UE mogą osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie nowych sankcji wobec Iranu, co umożliwi objęcie kolejnych 190 osób i przedsiębiorstw zakazami podróży i zamrożeniem aktywów. Nowe sankcje najprawdopodobniej uderzą w przemysł żeglugowy i zostaną sformalizowane na kolejnym posiedzeniu szefów dyplomacji krajów UE 1 grudnia - wynika z informacji Reutera, który powołuje się na dyplomatów.
Najnowsze amerykańskie sankcje wobec Iranu potępiła już Moskwa. Rosyjskie MSZ uznało we wtorek, że są one "nie do zaakceptowania i sprzeczne z prawem międzynarodowym".
Rzecznik MSZ Aleksander Łukaszewicz wskazał, że pomimo ostatniego porozumienia na poziomie Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która to przyjęła rezolucję wyrażającą rosnące zaniepokojenie pracami Iranu w dziedzinie nuklearnej, Rosja zdecydowanie różni się z Zachodem co do sposobu współpracy z Teheranem.
"Takie praktyki (sankcje) poważnie komplikują wysiłki na rzecz konstruktywnego dialogu z Teheranem" - podkreślił Łukaszewicz.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.