„Dar celibatu w życiu i misji Kościoła” – pod takim hasłem trwa krajowe sympozjum na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Belo Horizonte, w Brazylii
Uczestniczą w nim duchownych i odpowiedzialni za formację kandydatów do kapłaństwa. Spotkanie zorganizowała Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii, a głównym gościem jest prefekt Kongregacji Nauki Wiary kar. William Levada.
Głównym celem sympozjum jest podjęcie na nowo, w świetle tradycji Kościoła i w dialogu ze współczesnym społeczeństwem, centralności celibatu, w pragnieniu lepszego zrozumienia jego wartości, jak też uświadomienia potrzeby odkrycia nowych horyzontów, które umożliwią stopniową formację do dojrzałego, pełnego i owocnego przeżywania daru celibatu w życiu i misji Kościoła.
Według kard. Williama Levady celibat jest nieraz kwestionowany jako nie będący gdyż nie jest stanem naturalnym. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomniał przykład Chrystusa, który poświęcił całe swoje życie ludziom. Watykański gość zaznaczył, że kapłan żyjący w celibacie idzie drogą, która umożliwia mu większe poświęcenie posłudze. „Jezus nie poświęcił się jednej, specyficznej rodzinie” – zauważył kard. Levada i podkreślił, że „celibat jest prawdziwym darem Boga”.
Z kolei nuncjusz abp Lorenzo Baldisseri wyznał, że żyć współcześnie w celibacie jest wielkim wyzwaniem, gdyż aktualna kultura nie idzie w kierunku zachowania tego daru. Ponadto papieski przedstawiciel dodał, że życie w czystości jest całkowitym oddaniem się Bogu i wskazał na ważny kierunek, aby umocnić dar celibatu: „Kapłan powinien być mężem modlitwy, zdolnym do zjednoczenia się z Bogiem”.
Członek komisji episkopatu ds. nauki wiary ks. Luís Henrique Eloy e Silva mówiąc o wymiarze chrystocentrycznym celibatu podkreślił, że „nikt nie jest zobowiązany, by podjąć życie konsekrowane czy prosić o święcenia, jeżeli w sumieniu nie czuje się gotowym aby podjęcia tego stanu życia”.
„Kościół uznaje celibat za dar, gdyż każde uzdolnienie do większego poświęcenia Panu i Kościołowi będzie zawsze łaską Bożą” – stwierdził przedstawiciel komisji episkopatu ds. nauki wiary.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.