Energetyka jądrowa wciąż ma duży potencjał rozwoju, ale niewykluczone, że w najbliższych latach w części zastąpi ją energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych i gazu - mówili w środę uczestnicy VI Forum Energetycznego w Sopocie.
Przyszłość energetyki jądrowej była tematem jednego ze środowych paneli dyskusyjnych podczas ostatniego dnia sopockiego Forum Energetycznego.
Podczas debaty mówiono m.in. o awarii elektrowni w japońskiej Fukushimie w marcu tego roku. "W tym kontekście może dojść do nasilonej konkurencji między energetyką atomową a innymi rodzajami produkcji energii. Europa może opóźnić na rok, dwa lub cztery lata decyzje w sprawie dalszego rozwoju energetyki jądrowej" - powiedział dyrektor centrum badawczego The Nuclear Atkins Assystem Alliance, Frederic Cheneau z Francji.
Dodał, że z drugiej strony jednak rządy państw europejskich będą konsekwentnie dążyć do ograniczenia emisji do atmosfery CO2. "W tej sytuacji nie ma lepszego rozwiązania niż budowa elektrowni jądrowych" - zaznaczył francuski ekspert.
Po awarii elektrowni w Fukushimie Włochy i Szwajcaria nałożyły moratorium na energię jądrową, natomiast Niemcy podjęły decyzję o wyłączeniu siedmiu najstarszych reaktorów jądrowych oraz o nieuruchamianiu ponownie reaktora Kruemmel. Ponadto nasz zachodni sąsiad planuje stopniowe wycofanie z użycia swoich pozostałych dziewięciu reaktorów w latach 2015-22.
Sergiej Bojarkin, dyrektor programowy ds. zarządzania projektami inżynieryjnymi Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom z Rosji przekonywał podczas panelu, że ich technologia budowy reaktorów jądrowych jest najbezpieczniejsza na świecie.
"Gdyby w Fukushimie zastosowano nasze rozwiązania, nikt nigdy w świecie nie usłyszałby o tej siłowni. Tam zabrakło m.in. podstawowej kultury bezpieczeństwa, personel po awarii w ogóle nie wiedział co robić, nie miał żadnych instrukcji działania. Nasi partnerzy zarzucają nam wręcz, że nasz poziom bezpieczeństwa jest przesadny" - powiedział Bojarkin.
Podkreślił, że reprezentowana przez niego firma wybuduje w Rosji do 2030 r. co najmniej 20 reaktorów jądrowych; za granicą realizuje obecnie 13 inwestycji i ma podpisane kontrakty na kolejnych 12. W grudniu rozpoczną się pierwsze prace nad budową elektrowni jądrowej k. Kaliningradu. Jej pełne oddanie do użytku planowane jest na 2018 r.
"Wypadek w Fukushimie na pewno nie stworzył korzystnej sytuacji, jeśli chodzi o perspektywę rozwoju energetyki jądrowej. Pojawiła się histeria w mediach. Nasze reaktory na Słowacji są jednak bezpieczne i konkurencyjne" - powiedział wiceprezes Enel Group Vladivoj Reznik.
Yves Brachet, prezes Westinghouse Electric Company na Europę, Bliski Wschód i Afrykę zwrócił uwagę, że sprawa niebezpiecznych odpadów radioaktywnych wytwarzanych przez elektrownie jądrowe powinna być rozwiązana przez poszczególne państwa lub nawet grupę krajów.
W VI Forum Energetycznym w Sopocie uczestniczyło 330 osób, m.in. politycy, przedstawiciele sektora biznesowego oraz środowisk eksperckich z ponad 20 krajów. Na Forum, które rozpoczęło się w poniedziałek, a zakończyło w środę, złożyło się kilkanaście paneli dyskusyjnych dotyczących m.in. gazu łupkowego, energetyki odnawialnej czy energii jądrowej.
Organizatorem VI Forum Energetycznego była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich z Warszawy.
I i II Forum Energetyczne odbyło się w 2006 r. w Pradze. W latach 2008-09 impreza przeniosła się do Budapesztu, a gospodarzem ostatniej, ubiegłorocznej, był Sopot.
Jednym z patronów medialnych VI Forum Energetycznego była Polska Agencja Prasowa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.