Energetyka jądrowa ma potencjał rozwoju

Energetyka jądrowa wciąż ma duży potencjał rozwoju, ale niewykluczone, że w najbliższych latach w części zastąpi ją energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych i gazu - mówili w środę uczestnicy VI Forum Energetycznego w Sopocie.

Przyszłość energetyki jądrowej była tematem jednego ze środowych paneli dyskusyjnych podczas ostatniego dnia sopockiego Forum Energetycznego.

Podczas debaty mówiono m.in. o awarii elektrowni w japońskiej Fukushimie w marcu tego roku. "W tym kontekście może dojść do nasilonej konkurencji między energetyką atomową a innymi rodzajami produkcji energii. Europa może opóźnić na rok, dwa lub cztery lata decyzje w sprawie dalszego rozwoju energetyki jądrowej" - powiedział dyrektor centrum badawczego The Nuclear Atkins Assystem Alliance, Frederic Cheneau z Francji.

Dodał, że z drugiej strony jednak rządy państw europejskich będą konsekwentnie dążyć do ograniczenia emisji do atmosfery CO2. "W tej sytuacji nie ma lepszego rozwiązania niż budowa elektrowni jądrowych" - zaznaczył francuski ekspert.

Po awarii elektrowni w Fukushimie Włochy i Szwajcaria nałożyły moratorium na energię jądrową, natomiast Niemcy podjęły decyzję o wyłączeniu siedmiu najstarszych reaktorów jądrowych oraz o nieuruchamianiu ponownie reaktora Kruemmel. Ponadto nasz zachodni sąsiad planuje stopniowe wycofanie z użycia swoich pozostałych dziewięciu reaktorów w latach 2015-22.

Sergiej Bojarkin, dyrektor programowy ds. zarządzania projektami inżynieryjnymi Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom z Rosji przekonywał podczas panelu, że ich technologia budowy reaktorów jądrowych jest najbezpieczniejsza na świecie.

"Gdyby w Fukushimie zastosowano nasze rozwiązania, nikt nigdy w świecie nie usłyszałby o tej siłowni. Tam zabrakło m.in. podstawowej kultury bezpieczeństwa, personel po awarii w ogóle nie wiedział co robić, nie miał żadnych instrukcji działania. Nasi partnerzy zarzucają nam wręcz, że nasz poziom bezpieczeństwa jest przesadny" - powiedział Bojarkin.

Podkreślił, że reprezentowana przez niego firma wybuduje w Rosji do 2030 r. co najmniej 20 reaktorów jądrowych; za granicą realizuje obecnie 13 inwestycji i ma podpisane kontrakty na kolejnych 12. W grudniu rozpoczną się pierwsze prace nad budową elektrowni jądrowej k. Kaliningradu. Jej pełne oddanie do użytku planowane jest na 2018 r.

"Wypadek w Fukushimie na pewno nie stworzył korzystnej sytuacji, jeśli chodzi o perspektywę rozwoju energetyki jądrowej. Pojawiła się histeria w mediach. Nasze reaktory na Słowacji są jednak bezpieczne i konkurencyjne" - powiedział wiceprezes Enel Group Vladivoj Reznik.

Yves Brachet, prezes Westinghouse Electric Company na Europę, Bliski Wschód i Afrykę zwrócił uwagę, że sprawa niebezpiecznych odpadów radioaktywnych wytwarzanych przez elektrownie jądrowe powinna być rozwiązana przez poszczególne państwa lub nawet grupę krajów.

W VI Forum Energetycznym w Sopocie uczestniczyło 330 osób, m.in. politycy, przedstawiciele sektora biznesowego oraz środowisk eksperckich z ponad 20 krajów. Na Forum, które rozpoczęło się w poniedziałek, a zakończyło w środę, złożyło się kilkanaście paneli dyskusyjnych dotyczących m.in. gazu łupkowego, energetyki odnawialnej czy energii jądrowej.

Organizatorem VI Forum Energetycznego była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich z Warszawy.

I i II Forum Energetyczne odbyło się w 2006 r. w Pradze. W latach 2008-09 impreza przeniosła się do Budapesztu, a gospodarzem ostatniej, ubiegłorocznej, był Sopot.

Jednym z patronów medialnych VI Forum Energetycznego była Polska Agencja Prasowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
26°C Środa
dzień
26°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
wiecej »