Z okazji obchodzonej w niedzielę Barbórki - święta górników - życzenia dla wykonujących ten zawód przekazali prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.
Film z życzeniami złożonymi przez szefa rządu został w niedzielę zamieszczony na stronie internetowej kancelarii premiera. "W tym dniu chcę wam życzyć przede wszystkim bezpiecznej pracy. Wasze bezpieczeństwo będzie dla nas zawsze priorytetem" - zapewnił Tusk.
Premier życzył górnikom wszystkiego dobrego w ich rodzinach, ale również w rodzinnych budżetach. "Zdajemy sobie sprawę, że ta praca wymaga szczególnego patronatu, szczególnej opieki. Będziemy zawsze o tym pamiętać, ile wasz wysiłek znaczy dla Polski - nie tylko dla Śląska, nie tylko dla waszych kopalń, ale dla całej Polski" - podkreślił.
Donald Tusk wskazał, że niewiele jest zawodów, które cieszyłyby się takim szacunkiem i prestiżem jak zawód górnika. "I niewiele jest miejsc na świecie, takich jak Polska, gdzie wszyscy, nie tylko górnicy, świętujemy dzień 4 grudnia - Barbórkę. To jest święto narodowe, chociaż dedykowane konkretnie polskim górnikom" - dodał.
Według szefa rządu, jest tak nie tylko dlatego, że praca górnika jest ciężka i ryzykowna, ale przede wszystkim dlatego, że - jak mówił - "przyszłość Polski, polski dobrobyt w tak dużym stopniu zależy od waszego (górników - PAP) wysiłku, od tego co wydobywacie z ziemi, jak efektywnie to robicie".
"To - być może - jest głównym powodem, dla którego niezmienne wasz zawód cieszy się tak wielkim uznaniem i szacunkiem wszystkich Polaków, także mojego rządu" - zapewnił Tusk, wskazując, że "najwyższy szacunek" - nie tylko w dniu Barbórki - winni jesteśmy wszystkim górnikom, nie tylko węgla, ale również rud miedzi czy gazu - w tym "modnego" ostatnio gazu łupkowego.
Również Kancelaria Prezydenta przekazała życzenia prezydenta Bronisława Komorowskiego dla górników z okazji Barbórki. Oto ich treść:
"Drodzy Górnicy!
Szanowni Państwo!
Z okazji górniczego święta, Barbórki, składam wszystkim polskim górnikom i wszystkim pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego bardzo serdeczne życzenia, wyrazy szacunku i uznania.
W imieniu Rzeczypospolitej, pragnę wyrazić Państwu wdzięczność za Waszą ciężką, odpowiedzialną, często ryzykowną pracę przy wydobywaniu bogactw ziemi. Pracę wymagającą profesjonalnych umiejętności, niezłomnego charakteru i prawdziwego hartu ducha. Polska zawdzięcza wiele górnikom - wnieśli Państwo wkład w dzieło naszej wolności.
W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i wydarzeń Grudnia 1981, pochylam głowę przed zasługami tysięcy, którzy stawili opór autorytarnej władzy, uczestnicząc w górniczych strajkach i protestach. Bronili Państwo dokonań "Solidarności", swobód obywatelskich i praw pracowniczych z ogromną ofiarnością. Dziewięciu górników z kopalni "Wujek" zapłaciło w tych zmaganiach o wolną Polskę cenę najwyższą - własnego życia. Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać.
Z okazji Barbórki życzę wszystkim Państwu bezpiecznej pracy, zawodowego spełnienia i wszelkiej pomyślności. Składam Państwu życzenia radosnego przeżywania Waszego święta, życzenia szczęścia w Waszych rodzinach i domach. Wszystkiego najlepszego! Szczęść Boże!
Bronisław Komorowski"
Barbórka to tradycyjne święto górników, obchodzone w Polsce przez ponad 200 tysięcy pracowników zakładów górniczych. Oprócz górników węgla kamiennego i brunatnego to także m.in. pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite w Polsce jest prawie 5,5 tys. zakładów górniczych.
Choć polskie górnictwo na tle innych krajów uchodzi za bezpieczne, co roku w kopalniach giną ludzie. W tym roku zginęło 25 górników, z czego 20 w kopalniach węgla kamiennego. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce na początku maja w kopalni "Krupiński", gdzie po zapłonie metanu zginął górnik i dwaj ratownicy, idący z pomocą poszkodowanym.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.