Po raz piąty przed Świętami Bożego Narodzenia odbędzie się w Gorzowie Wigilia Narodów. Jest to międzykulturowe spotkanie przedstawicieli grup etnicznych i mniejszości narodowych zamieszkujących zachodnie pogranicze. Wieczerza wigilijna odbędzie się w niedzielę.
Zaproszenia na tegoroczną wigilie przyjęli przedstawiciele jedenastu mniejszości m.in. Romowie, Łemkowie, Bośniacy i Górale Czadeccy. Tradycyjnie też przy stole wigilijnym zasiądą reprezentanci stowarzyszeń kresowych.
Lubuskie to region, który po wojnie zasiedliło wielu Polaków żyjących na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Zakorzenione w rodzinnych domach tradycje są przez nich kultywowane do dziś.
W ramach Wigilii Narodów jej uczestnicy będą wspólnie śpiewać kolędy i degustować świąteczne potrawy. Każda z zaproszonych grup przygotuje zestaw specjałów, które w ich kulturach są nierozerwalnie związane tymi rodzinnymi świętami.
Wigilijne spotkanie to też okazja to prezentacji dorobku artystycznego i zwyczajów świątecznych. Np. Górale Czadeccy w wigilię wkładają pod biały obrus sianko, ale także fasolę, groch, pszenicę, żyto, a w kącie domu stawiają snop siana, który pozostaje tam do święta Trzech Króli i ma zapewnić domownikom pomyślność.
Uczestnicy wigilii przyjadą w tradycyjnych, regionalnych kostiumach, np. mieszkańcy Dąbrówki Wielkopolskiej ubrani będą w historyczne, oryginalne 100-letnie stroje, które nosili ich przodkowie, gdy walczyli o utrzymanie polskości swoich ziem.
Wieczerzę wigilijna ubarwi występ cygańskiego Teatru Muzycznego Terno pod kierownictwem znanego kompozytora i poety Edwarda Dębickiego.
Od 2006 roku Wigilię Narodów organizuje Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie. Jak powiedział PAP jego przedstawiciel, Leszek Bończuk, idea tego spotkania została zaczerpnięta z Legnicy, gdzie od 10 lat odbywa się podobna wigilia.
W tym roku w gorzowskiej Wigilii Narodów weźmie udział ponad sto osób. Spotkają się w niedzielne popołudnie w auli Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej poznańskiej AWF w Gorzowie.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.