O upamiętnienie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce szkolnym dzwonkiem Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zaapelowała do samorządów, jako organów prowadzących szkoły.
Oświatowa "Solidarność" proponuje by we wtorek 13 grudnia o godz. 12 w placówkach oświatowych na terenie całego kraju "dzwonkiem zasygnalizować i zwrócić uwagę społeczności uczniowskiej, że 13 grudnia upływa kolejna rocznica tego ważnego w naszej historii wydarzenia".
"Prosimy, aby nauczyciele, którzy w tym czasie prowadzić będą zajęcia z uczniami, w kilku zdaniach przybliżyli młodzieży istotę tego dnia" - napisali w apelu związkowcy.
Wyrazili przy tym nadzieję, że taki sposób przypomnienia o dniu wprowadzenia stanu wojennego w Polsce stanie się tradycją.
W tym roku przypada 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.