Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że decyzje dotyczące Funduszu Kościelnego i uposażenia emerytalnego księży będą zgodne z prawem i interesem publicznym. Nie pozwolimy sobie na łamanie zasad w tej kwestii - zapewnił Tusk.
Premier odpowiedział w ten sposób na pytanie o wypowiedź sekretarza generalnego Episkopatu bp. Wojciecha Polaka, który - jak pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza" - uważa, że likwidacja Funduszu Kościelnego bez jakiejkolwiek formy rekompensaty byłaby naruszeniem prawa.
Gazeta zaznacza, że jest to pierwszy tak stanowczy głos Episkopatu od expose premiera, w którym zapowiedział włączenie księży do powszechnego systemu emerytalnego.
"Nikt nie będzie chciał naruszać prawa, nie będziemy podejmowali żadnych decyzji, aby komuś zrobić na złość i żeby coś na siłę udowodnić. Ale pracujemy nad tym i te decyzje dotyczące Funduszu Kościelnego i uposażenia emerytalnego księży, będą zgodne z interesem publicznym i na pewno zgodne z prawem" - powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie Tusk.
"Nie pozwolimy sobie na łamanie zasad w tej kwestii" - zapewnił premier. "Ale będziemy konsekwentni" - dodał.
W swoim expose Tusk powiedział, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. "Ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych" - mówił premier.
Metropolita lubelski i były sekretarz Episkopatu abp Stanisław Budzik w niedawnej rozmowie z PAP ocenił, że "Fundusz Kościelny jest instytucją anachroniczną". "Dlatego Episkopat postuluje jego przekształcenie. Nie będzie do tego potrzebna zmiana konkordatu. Nie reguluje on spraw ubezpieczeń i finansów Kościoła" - mówił.
Abp Budzik zaznaczył, że Episkopatowi nie chodzi o likwidację Funduszu Kościelnego, ale o jego przekształcenie.
Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Z funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.