Do Watykanu nadeszła odpowiedź Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X na przedstawioną 14 września „preambułę doktrynalną”. W ich piśmie nie ma jednak odpowiedzi, jakiej oczekiwała Papieska Komisja Ecclesia Dei – twierdzi na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.
Według informacji włoskiego watykanisty odpowiedź lefebrystów nadeszła w ostatnim momencie. Nie zawiera ona jednak odpowiedzi na „preambułę doktrynalną” – ani pozytywnej, ani też negatywnej. Nie ma również próśb o wyjaśnienia czy zmianę tekstu w określonych punktach. Pismo Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X będzie obecnie przedmiotem studiów Komisji, na które czele stoi kard. William Levada, będący jednocześnie prefektem Kongregacji Nauki Wiary.
Tornielli przypomina, że przekazana 14 września przełożonemu generalnemu Bractwa, bp. Bernardowi Fellayowi preambuła jest owocem dwuletnich rozmów przedstawicieli lefebrystów i Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Stolica Apostolska przewidywała możliwość zwrócenia się przez nich o wyjaśnienia czy zaproponowania dalszych uszczegółowień, chociaż nie widzi możliwości wprowadzania istotnych zmian. Członkowie Bractwa w myśli intencji Watykanu, aby uzyskać status kanoniczny w Kościele muszą złożyć wyznanie wiary, wymagane przez każdego, kto podejmuje urząd kościelny. Ponadto domaga się uznania, że w przypadku kontrowersji doktrynalnych ostatnie słowo należeć będzie do Stolicy Apostolskiej. Należy przypomnieć, że pomimo zdjęcia na początku roku 2009 przez Benedykta XVI ekskomuniki nałożonej mocą samego faktu na czterech biskupów, wyświęconych w 1988 r. przez abp Marcela Lefebvra bez zgody Ojca Świętego Bractwo nadal nie ma w Kościele statusu kanonicznego.
Tornielli przypomina, że bp Fellay wywiadzie zamieszczonym 28 listopada w serwisie informacyjnym lefebrystów DICI oraz w homilii wygłoszonej 8 grudnia stwierdził, że Bractwo nie może przyjąć „preambuły doktrynalnej” w jej obecnej postaci. Świadczy to zdaniem włoskiego watykanisty o napięcia wewnętrznych w obrębie tej grupy. Linia bpa Fellaya napotkała na silną krytykę i niezgodę przełożonych różnych dystryktów, przełożonych pojednaniu z Rzymem. Według informacji przekazanych na vaticaninsider w piśmie przesłanym z Ecône zawarto jedynie „dokumentację”, ale nie odpowiedź. Innym słowy bp Fellay chce po raz kolejny zyskać na czasie, odroczyć decyzję, uniknąć wypowiedzenia się w taki czy inny sposób.
W artykule zamieszczonym na łamach vaticaninsider pojawiają się głosy na temat napięć wewnętrznych w łonie Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Newsletter tzw. sedewakantystów, Virgo-Maria.org mówi wręcz o możliwości usunięcia Fellaya z zajmowanego stanowiska jeszcze przed planowaną na lipiec 2012 r. kapitułą Bractwa, która ma zatwierdzić urzędy w ramach tej grupy. Obecnie należy oczekiwać na odpowiedź jaka w tej sprawie nadejdzie z Watykanu – stwierdza Andrea Tornielli.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.