Franciszkanin o. dr Bernard Marciniak jest od czwartku nowym rektorem Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej. Założyciel i dotychczasowy rektor najmłodszej uczelni wyższej w Toruniu, o. Maksymin Tandek, został odwołany przez przełożonego zgromadzenia franciszkanów.
Jak podkreślił o. Leonard Bielecki, rzecznik Prowincji Braci Mniejszych w Poznaniu, która jest właścicielem uczelni, odwołanie o. Tandka było "suwerenną decyzją ojca prowincjała". Zaznaczył jednocześnie, że podjęto ją po "przeanalizowaniu sytuacji z ponad dwóch lat istnienia szkoły", ale motywy jej podjęcia to "sprawa wewnątrzzakonna".
Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej w Toruniu powstała w 2009 roku. Projekt powołania uczelni przygotował i przedstawił Janowi Pawłowi II w 2005 roku o. Maksymin Tandek. Uczelnia umożliwia zdobywanie wykształcenia w zakresie filologii hebrajskiej oraz historii i kultury Żydów.
Jak podkreślał wielokrotnie o. Tandek, szkoła jest pierwszą tego typu uczelnią w Europie. Program dydaktyczny uzupełniają konferencje, sympozja oraz seminaria kierowane do studentów i doktorantów z kraju i zagranicy.
Powstanie uczelni było możliwe dzięki wsparciu finansowemu utworzonej w tym celu fundacji Haskala. Jednymi z głównych jej donatorów byli Grażyna i Roman Karkosikowie, zaliczani do najbogatszych Polaków.
O. Tandek był znaną i bardzo popularną postacią w Toruniu. Prowadzona od 1987 roku przez franciszkanów parafia w dzielnicy Podgórz, dokąd został skierowany przez przełożonych, stała się za jego kadencji jednym z najczęściej odwiedzanych przez wiernych ośrodków duszpasterskich w mieście.
Uruchomiona dwa lata temu Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej była drugą uczelnią w tym mieście należącą do Kościoła Rzymskokatolickiego, obok utworzonej kilka lat wcześniej przez redemptorystów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Nowy rektor uczelni o. Bernard Marciniak zadeklarował, że "linia rozwoju szkoły zostanie zachowana".
O. Marciniak jest absolwentem m.in. studiów historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studiów z zakresu teologii patrystycznej Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, gdzie w tym roku obronił doktorat. Dotychczas wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.