Lewicowy przywódca Nikaragui Daniel Ortega został zaprzysiężony we wtorek (według czasu lokalnego) na trzecią kadencję prezydencką. W ceremonii wzięli udział szefowie państw, m.in. Mahmud Ahmadineżad z Iranu i Hugo Chavez z Wenezueli.
Ortega złożył przysięgę w obecności ok. 10 tys. ludzi, którzy zebrali się na stołecznym Placu Rewolucji. Na uroczystość przyjechało ponad 50 delegacji z różnych krajów i organizacji międzynarodowych, w tym przywódcy państw Ameryki Łacińskiej.
W listopadowych wyborach prezydenckich Ortega, przywódca lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Sandino, zdobył ponad 62 proc. głosów. Jak oceniają obserwatorzy, to poparcie zawdzięcza programom socjalnym i walki z biedą, które wdrożył m.in. dzięki wsparciu finansowemu Chaveza.
Liczba mieszkańców Nikaragui żyjących poniżej granicy ubóstwa spadła z 65,5 proc. w 2005 roku do 57 proc. obecnie - wynika z danych Banku Światowego i rządu.
W 2009 roku kontrolowany przez sandinistów Sąd Najwyższy zmienił zasady wyborcze, które wykluczały sprawowanie urzędu prezydenckiego przez dwie kolejne kadencje. Mimo wielu protestów Ortega, który był już prezydentem w latach 1985-1990 i został nim ponownie w 2007 roku, mógł się więc ubiegać o kolejną kadencję.
Przeciwnicy Ortegi obawiają się, że po wygranych wyborach będzie mógł zmienić konstytucję i sprawować władzę praktycznie bez żadnych ograniczeń.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.