W 90. rocznicę zjednoczenia Górnego Śląska z Polską warto pokazać dorobek tego regionu w Polsce, szczególnie w obszarze kultury - mówił w piątek w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski.
Komorowski wziął w piątek udział w wieczornym koncercie noworocznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Koncert w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach zorganizował prezydent miasta Piotr Uszok.
W swoim przemówieniu Bronisław Komorowski nawiązał do przypadającej w czerwcu tego roku 90. rocznicy zjednoczenia Górnego Śląska z Polską. "Myślę, że to szczególny moment, w którym warto pokazać dorobek Śląska w całej Polsce - chwalić Śląsk i chwalić Polskę poza naszymi granicami właśnie w obszarze kultury" - zaznaczył.
"Życzę państwu na rok 2012 jak najlepszego rachunku postępu, rozwoju i ambicji na Śląsku - w wymiarze całych 90 lat wspólnoty i przezwyciężenia przeszłości - przecież nie tak łatwej - zaakcentował Komorowski. - Gratuluję zaangażowania, gratuluję trochę szczęścia, trochę pracowitości w zakresie działań na rzecz uczynienia ze Śląska, z Katowic obszaru, który do wszystkich innych wielkich wyzwań, wspaniałych skojarzeń, może konsekwentnie dodawać kolejną dumę - właśnie w obszarze kultury".
Nawiązując do wspomnianej przez Uszoka porażki miasta w ubiegłorocznym konkursie o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., Komorowski powiedział: "Fakty są ważniejsze niż same tytuły. Fakt jest taki, że Katowice, że Śląsk mają czym się pochwalić - same wobec siebie, jak i wobec całej Polski, wobec całej Europy".
Bronisław Komorowski życzył mieszkańcom regionu na 2012 rok "odważnej walki o nowy kształt Śląska, w którym Śląsk może zadziwiać, może budować dumę z własnej tożsamości, z rozwijającej się kultury - i może budować tę dumę w wymiarze o wiele szerszym: w wymiarze polskim i europejskim".
Prezydent Katowic mówił m.in. o licznych inwestycjach rozpoczętych - mimo spowolnienia gospodarczego - lub rozpoczynających się w najbliższym czasie w Katowicach. Wymienił budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, nowej siedziby NOSPR i Muzeum Śląskiego. Uszok przypomniał też o trwającej budowie nowego dworca kolejowego, inwestycjach akademickich i tych prowadzonych przez instytucje naukowe.
W programie piątkowego koncertu NOSPR pod dyrekcją Michała Klauzy znalazły się m.in. kompozycje Johanna Straussa II i Franza Lehára. Solistką była sopranistka Jolanta Kowalska. (PAP)
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.