W 90. rocznicę zjednoczenia Górnego Śląska z Polską warto pokazać dorobek tego regionu w Polsce, szczególnie w obszarze kultury - mówił w piątek w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski.
Komorowski wziął w piątek udział w wieczornym koncercie noworocznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Koncert w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach zorganizował prezydent miasta Piotr Uszok.
W swoim przemówieniu Bronisław Komorowski nawiązał do przypadającej w czerwcu tego roku 90. rocznicy zjednoczenia Górnego Śląska z Polską. "Myślę, że to szczególny moment, w którym warto pokazać dorobek Śląska w całej Polsce - chwalić Śląsk i chwalić Polskę poza naszymi granicami właśnie w obszarze kultury" - zaznaczył.
"Życzę państwu na rok 2012 jak najlepszego rachunku postępu, rozwoju i ambicji na Śląsku - w wymiarze całych 90 lat wspólnoty i przezwyciężenia przeszłości - przecież nie tak łatwej - zaakcentował Komorowski. - Gratuluję zaangażowania, gratuluję trochę szczęścia, trochę pracowitości w zakresie działań na rzecz uczynienia ze Śląska, z Katowic obszaru, który do wszystkich innych wielkich wyzwań, wspaniałych skojarzeń, może konsekwentnie dodawać kolejną dumę - właśnie w obszarze kultury".
Nawiązując do wspomnianej przez Uszoka porażki miasta w ubiegłorocznym konkursie o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., Komorowski powiedział: "Fakty są ważniejsze niż same tytuły. Fakt jest taki, że Katowice, że Śląsk mają czym się pochwalić - same wobec siebie, jak i wobec całej Polski, wobec całej Europy".
Bronisław Komorowski życzył mieszkańcom regionu na 2012 rok "odważnej walki o nowy kształt Śląska, w którym Śląsk może zadziwiać, może budować dumę z własnej tożsamości, z rozwijającej się kultury - i może budować tę dumę w wymiarze o wiele szerszym: w wymiarze polskim i europejskim".
Prezydent Katowic mówił m.in. o licznych inwestycjach rozpoczętych - mimo spowolnienia gospodarczego - lub rozpoczynających się w najbliższym czasie w Katowicach. Wymienił budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, nowej siedziby NOSPR i Muzeum Śląskiego. Uszok przypomniał też o trwającej budowie nowego dworca kolejowego, inwestycjach akademickich i tych prowadzonych przez instytucje naukowe.
W programie piątkowego koncertu NOSPR pod dyrekcją Michała Klauzy znalazły się m.in. kompozycje Johanna Straussa II i Franza Lehára. Solistką była sopranistka Jolanta Kowalska. (PAP)
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.