Pod hasłem "Poparcie dla duchowego wymiaru człowieka" po raz dwunasty, 26 stycznia, obchodzony będzie Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. W Warszawie spotkają się katolicy i muzułmanie, by m.in. się modlić i przekazać sobie znak pokoju.
Tradycyjnie, temat Dnia Islamu nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. "W tym roku uznaliśmy za stosowne wybrać temat wymiaru duchowego osoby ludzkiej. Jest to rzeczywistość, której obie nasze religie przypisują najwyższą wagę w obliczu wyzwań materializmu i sekularyzacji" - wyjaśnił przewodniczący Papieskiej Rady kard. Jean-Louis Tauran.
Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów organizują w Warszawie, wzorem lat ubiegłych, spotkanie katolików i muzułmanów. Odbędzie się ono 26 stycznia w Domu Parafialnym przy parafii św. Floriana na Pradze.
Muzyka Orientu, czytanie Ksiąg Świętych: Pisma Świętego i Koranu, a także modlitwy i przekazanie znaku pokoju - to główne elementy tego spotkania. Zebrani wysłuchają też przesłania nuncjusza apostolskiego w Polsce, abpa Celestino Migliore.
Dzień Islamu w polskim Kościele katolickim obchodzony jest od 2001 roku. Przypada 26 stycznia, na zakończenie Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
Inicjatorem spotkań z muzułmanami była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości zajmująca się działalnością charytatywną oraz budowaniem porozumienia i pokoju. Pierwszym nieformalnym przedsięwzięciem, mającym na celu zbliżenie do siebie wyznawców dwóch religii monoteistycznych była msza św. w intencji pokoju na świecie, sprawowana w grudniu 1994 roku. Eucharystię, w której uczestniczyli katolicy i muzułmanie celebrował bp Władysław Miziołek w warszawskim kościele św. Aleksandra.
Pierwszy Dzień Islamu w Kościele katolickim odbył się w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Warszawie. Mszę św. w intencji pokoju i poszanowania życia ludzkiego odprawił wówczas bp Tadeusz Pikus, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu katolików i muzułmanów, członek Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Odtąd, zgodnie z wolą Episkopatu, Dzień Islamu wszedł na stałe do kalendarza obchodów kościelnych w naszym kraju. Tegoroczne obchody odbędą się również w Krakowie, Katowicach, Olsztynie. Szczegółowy program na stronie RWKiM: http://www.radawspolna.pl/
Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się na 20-25 tys. osób.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.