Siemoniak: jest konsensus ws. przyszłości prokuratury wojskowej

Jest konsensus, że prokuratura wojskowa powinna być włączona do prokuratury cywilnej - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak we wtorek, po rozmowach z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem i ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem.

"Jest pewien konsensus co do tego, że prokuratura wojskowa, powinna być włączona w struktury prokuratury cywilnej, ale że jest pewna specyfika spraw wojskowych, która powinna być jakoś odzwierciedlona w kształcie prokuratury powszechnej, np. w postaci wydziału, pionu, biura - tutaj różne padają sformułowania" - powiedział dziennikarzom w Sejmie szef MON.

Zastrzegł jednak, że obecnie trudno przesądzić, jak te pomysły oceni rząd, parlament i prezydent. "Uczestników tej dyskusji będzie bardzo wielu, argumentów będzie bardzo dużo. Trudno w tym momencie to przesądzić" - dodał minister.

Siemoniak zapowiedział, że w środę ponownie spotka się z kandydatem na szefa prokuratury wojskowej płk. Jerzym Artymiakiem. Pierwszy raz szef MON rozmawiał z nim w poniedziałek. Zgodnie z prawem szefa wojskowej prokuratury powołuje prezydent na wniosek prokuratora generalnego złożony w porozumieniu z MON.

Powołania Artymiaka w miejsce gen. Krzysztofa Parulskiego chce prokurator generalny Seremet. Powodem jest "publiczna i spektakularna" krytyka Parulskiego wobec Seremeta po tym, jak w 9 stycznia w Poznaniu postrzelił się prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył. Wypowiedzi Parulskiego zaraz po tym wydarzeniu prokurator generalny uznał za nie do zaakceptowania w hierarchicznej instytucji, jaką jest prokuratura.

Szef MON powtórzył we wtorek wcześniejszą deklarację resortu, że decyzja ws. Artymiaka zostanie podjęta do końca tygodnia.

Odnosząc się do przyszłości prokuratury wojskowej, Siemoniak podkreślił, że chce mieć pewność, w jakim kierunku będzie szła jej reforma. Poinformował, że zarówno z Seremetem, jak i Gowinem rozmawiał o tym, w jakiej formie prokuratura wojskowa miałaby być włączona do prokuratury cywilnej. "Sądzę, że w ramach prokuratury powszechnej powinien być odrębny wydział, pion, biuro - to jest kwestia wtórna, jak będzie się to nazywało, natomiast powinien być pewien element odrębności" - powiedział Siemoniak.

Dodał, że ważne będzie rozstrzygnięcie kwestii, czy prokuratorzy w mundurach będą mogli służyć w prokuraturze powszechnej. "To będzie wymagało zmiany ustawowej" - ocenił szef MON. Zaznaczył też zagadnienie uczestnictwa wojskowych prokuratorów w misjach zagranicznych. "Tu wszyscy podzielają argumenty, że lepiej, żeby to byli żołnierze" - powiedział Siemoniak.

Szef MON powiedział też, że omawiane było zagadnienie, czy szef wojskowych prokuratorów nadal będzie zastępcą prokuratora generalnego. "Rozmawialiśmy też o dobru śledztw, które są prowadzone przez tę prokuraturę" - dodał.

W poniedziałek kwestią sytuacji w prokuraturze, na wniosek prezydenta, zajęła się Krajowa Rada Prokuratury. W uchwale wydanej po prawie 10-godzinnej dyskusji Rada wskazała na potrzebę przygotowania i uchwalenia nowej ustawy o prokuraturze. Oceniła też, że nie ma konfliktu pomiędzy prokuratorami cywilnymi i wojskowymi. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
wieczór
10°C Sobota
noc
8°C Sobota
rano
10°C Sobota
dzień
wiecej »