Otwarcie funduszu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej będzie formą uczczenia w archidiecezji lubelskiej pierwszej rocznicy śmierci abp. Józefa Życińskiego.
Komunikat w tej sprawie wydał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Działalność Funduszu Stypendialnego im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego "Świadkowie Bożego Piękna" ma się oficjalnie rozpocząć 10 lutego, w pierwszą rocznicę śmierci abp. Życińskiego. Fundusz będzie działał przy Centrum Jana Pawła II, które powołał abp Życiński.
"Zadaniem Funduszu będzie wspieranie uzdolnionej młodzieży pochodzącej z rodzin znajdujących się w trudnych warunkach materialnych" - napisał w komunikacie abp Stanisław Budzik. Jak dodał Fundusz ma być wyrazem wdzięczności wobec zmarłego metropolity "za dobro, które zasiał wśród nas".
Metropolita zaprosił też wiernych na uroczystą mszę świętą, która będzie odprawiona w lubelskiej archikatedrze w piątek 10 lutego, w rocznicę śmierci abp. Życińskiego. "Podziękujemy Bogu za dar osoby Arcybiskupa Józefa i odsłonimy tablicę upamiętniającą niestrudzonego Pasterza, oddanego Bogu i ludziom w duchu i prawdzie, Człowieka wielkiego umysłu i gorącego serca" - napisał abp Budzik.
Metropolita podkreślił, że rocznica śmierci abp. Życińskiego "stwarza okazję do wspomnień o wybitnym Pasterzu Kościoła i refleksji nad Jego duchową spuścizną". Zaapelował do duszpasterzy i wiernych aby ta rocznica stała się też okazją "do szczególnej modlitewnej pamięci o Nim podczas sprawowanych Eucharystii".
Abp Józef Życiński posługę metropolity lubelskiego pełnił od 1997 r. Zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r., gdzie uczestniczył w obradach Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Miał 62 lata.
Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, jednym z najbardziej znaczących i wyrazistych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Specjalizował się w filozofii nauki. Napisał kilkaset artykułów o filozofii i stanowisku chrześcijaństwa wobec nauk przyrodniczych. Był też autorem ponad 350 artykułów naukowych z zakresu kosmologii relatywistycznej, filozofii, dialogu chrześcijaństwa z kulturą współczesną. Napisał przeszło 40 książek. Wykładał m.in. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, na KUL, ale również w Berkeley, Oxfordzie oraz na katolickich uczelniach w USA i Australii.
Abp Życiński został pochowany w krypcie archikatedry lubelskiej. Obecny na jego pogrzebie prezydent RP Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył lubelskiego metropolitę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i tolerancji".
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.