Sympozjum nad odnową Kościoła i uleczeniem ofiar nadużyć seksualnych trwa w Rzymie.
Benedykt XVI często zaleca, by leczenie ofiar nadużyć seksualnych było dla wspólnoty chrześcijańskiej sprawą najwyższej wagi. Musi to iść w parze z głęboką odnową Kościoła na wszystkich szczeblach. Te wskazania Papieża przypomniał kard. Tarcisio Bertone w przesłaniu, skierowanym w jego imieniu do uczestników rozpoczętego wczoraj wieczorem w Rzymie międzynarodowego sympozjum „Ku uleczeniu i odnowie”. W obradach, trwających do 9 lutego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, biorą udział przedstawiciele konferencji biskupich z całego świata, a także zakonów i zgromadzeń. Episkopat Polski reprezentuje biskup pomocniczy Marian Rojek z Przemyśla.
„Ojciec Święty zachęca do podejmowania wszelkich wysiłków w odpowiedzi, z ewangeliczną miłością, na wyzwanie, by zapewnić dzieciom i dorosłym kościelne środowisko sprzyjające wzrastaniu ludzkiemu i duchowemu – pisze watykański sekretarz stanu. – Papież apeluje do uczestników sympozjum, by nadal korzystali z szerokiego zakresu wiedzy celem krzewienia w całym Kościele kultury skutecznej ochrony przed nadużyciami i wspierania ofiar”.
Podstawowe znaczenie, jakie ma dla Kościoła poświęcenie uwagi ofiarom nadużyć seksualnych, podkreślił też kard. William Levada. Wprowadzając uczestników w tematykę obrad, prefekt Kongregacji Nauki Wiary wskazał, że potrzebują one ze strony Kościoła wysłuchania, zrozumienia ich cierpień, okazania woli ich uleczenia i ochrony. Benedykt XVI daje tu osobisty przykład, spotykając się z ofiarami w czasie swych podróży apostolskich. Drugim ważnym zadaniem jest zapobieganie nadużyciom i zapewnienie niepełnoletnim „bezpiecznego środowiska”.
Z kolei amerykański purpurat podjął sprawę odpowiedniej formacji kandydatów do kapłaństwa i zakonników, również gdy chodzi o jej aspekt ludzki i seksualny. Przypomniał wskazania, jakie dał w tym względzie bł. Jan Paweł II amerykańskim kardynałom w 2002 r., a wcześniej, w 1992 r., całemu Kościołowi w adhortacji apostolskiej Pastores dabo vobis. Kard. Levada zwrócił też uwagę na obowiązki biskupów, związane z duchowym wspieraniem podlegających im księży. Wreszcie wskazał na ogromną wagę, jaką ma współpraca władz kościelnych i świeckich w śledzeniu przypadków nadużyć seksualnych osób duchownych względem niepełnoletnich. Są to bowiem poważne naruszenia zarówno prawa kanonicznego, jak i ustawodawstwa świeckiego.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.