Kancelaria prezydenta zorganizuje debatę dotyczącą własności intelektualnej i praw autorskich - zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek podczas spotkania z twórcami kultury.
W spotkaniu udział wzięli m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski, Elżbieta Penderecka, Agata Kulesza, Karolina Gruszka, Maryla Rodowicz, Kora, Andrzej Łapicki, Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski, Olgierd Łukaszewicz, Jacek Bromski, Stanisław Sojka, Kamil Sipowicz.
Prezydent podkreślił, że poniedziałkowe spotkanie to okazja do tego, by podziękować artystom, ludziom kultury, zwłaszcza w kontekście sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE w roku ubiegłym.
"Cały obszar kultury działał znakomicie na rzecz zbudowania tego, co nam się marzyło, śniło: budowania obrazu (...) kraju uczestniczącego w procesach integracji europejskiej we wszystkich obszarach, także w obszarze kultury" - mówił Komorowski.
Prezydent podkreślił, że chciałby, aby spotkania z twórcami kultury stały się regułą. Nawiązał także do toczącej się debaty o umowie ACTA.
"Sądzę, że wszyscy (...) przeżywaliśmy razem zderzenie z zupełnie nowymi wyzwaniami jakie wiążą się, jakie istnieją na styku wolności internetowej i praw do własności intelektualnej" - ocenił prezydent.
"Trzeba to traktować jako wielkie wyzwanie, dążenie do pewnej (...) harmonii pomiędzy naturalną potrzebą wolności ludzi wychowanych w swobodzie internetowej, mam na myśli młode pokolenie, a tradycyjnym przywiązaniem do wartości jaką stanowią prawa własności intelektualnej. Myślę, że to jest też dobry moment, aby zaproponować państwu, a także innym środowiskom, debatę organizowaną przez kancelarię prezydenta właśnie na ten temat, tak abyśmy od rozmowy i debaty zaczynali myślenie o tym, czy można lepiej uwzględniać przemiany, które następują wokół nas w sposób niesłychanie głęboki, a które zderzają się z naszym tradycyjnym sposobem patrzenia na prawo własności intelektualnej, prawa autorskie" - mówił Komorowski.
W imieniu ludzi kultury głos zabrał reżyser Mikołaj Grabowski. "Wspomniał pan, panie prezydencie, że ACTA to coś, co staje przed nami jako przeszkoda - może nie jako przeszkoda nie do przebycia - ale coś bardzo trudnego. (...) Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania, porozmawiania o tym - sytuacja jest niezwykle poważna" - uznał Grabowski.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.