1,1 mln specjalnych skarbonek przygotowała Caritas Polska na tegoroczną akcję Jałmużna Wielkopostna. Pieniądze z akcji "Pomagam starszym" będą przeznaczone na pomoc dla seniorów, chorych i niepełnosprawnych.
Jak poinformował w środę na konferencji prasowej w Warszawie sekretarz Caritas Polska ks. Zbigniew Sobolewski, tegoroczna akcja pod hasłem "Pomagam starszym" jest organizowana przez Kościół katolicki wspólnie z Kościołem prawosławnym i Kościołem ewangelicko-augsburskim. Dodał, że od siedmiu lat ma ona charakter ekumeniczny.
Skarbonki od Środy Popielcowej trafią do 11 tys. polskich parafii - rzymskokatolickich, ewangelicko-augsburskich i prawosławnych, tam zostaną rozprowadzone wśród wiernych, u których pozostaną do końca Wielkiego Postu. Wierni i ich rodziny będą mogli w tym czasie składać datki.
Jak powiedział ks. Sobolewski, "według szacunków wkrótce co czwarty Polak będzie miał 60 lat. Caritas Polska, Eleos Kościoła prawosławnego i Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego zaproponowały, aby tegorocznej Jałmużnie Wielkopostnej towarzyszyło zatroskanie o ludzi starszych. Hasło +pomagam starszym+ stanowi zachętę do dostrzeżenia w życiu społecznym stale rosnącej grupy seniorów oraz ich potrzeb".
Przypomniał, że Caritas Polska od kilku lat zwraca uwagę na konieczność zacieśniania solidarności międzypokoleniowej. "W nurt troski o ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych wpisuje się tegoroczna ekumeniczna akcja Jałmużny Wielkopostnej. Jej hasło stanowi zachętę skierowaną do dzieci i młodzieży, aby okazywali troskę o seniorów w rodzinie i najbliższym środowisku. Dzieci umieją wyartykułować swoje potrzeby i oczekiwania wobec świata dorosłych. Wiedzą, czego mają prawo oczekiwać od swych najbliższych. Niestety, nie zawsze pamiętają o tym, że rodzice i dziadkowie potrzebują ich obecności i nierzadko opieki" - podkreślił ks. Sobolewski.
Jak poinformował sekretarz Caritas, w wielu diecezjach istnieje zwyczaj, że wierni odnoszą skarbonki wielkopostne jako "dar ołtarza" na mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i składają je jako swój dar dla ubogich. Dodał, że zebranymi ofiarami dysponować będą Caritas diecezjalne.
Dyrektor Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego Wanda Falk poinformowała, że Diakonia przygotowała w tym roku 13 tys. skarbonek, a zebrane środki finansowe będą przeznaczone m.in. na wspieranie projektów na rzecz aktywizacji osób starszych i łączenia pokoleń.
Jak powiedziała, celem tegorocznej akcji jest "uwrażliwienie wszystkich pokoleń na potrzeby tych grup społecznych, które często bywają spychane na margines życia społecznego: są to osoby starsze lub z niepełnosprawnością, dzieci, młodzież, a także rodziny w trudnej sytuacji życiowej".
Dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia "Eleos" ks. Doroteusz Sawicki poinformował, że ich ośrodek przygotował 20 tys. skarbonek, a zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na pomoc, leki i rehabilitację ludzi starszych.
"Pomagając dzisiaj osobom starszym, pomagamy sobie, bo my też będziemy kiedyś ludźmi starszymi" - apelował ks. Sawicki.
W ubiegłym roku rozprowadzono 1,2 mln skarbonek Caritas, które trafiły do Caritas diecezjalnych; zebrano ponad milion złotych. Ponadto ok. 3 mln zł zebrały parafialne i szkolne zespoły w Caritas - poinformował ks. Sobolewski. Pieniądze przeznaczono na zakup lekarstw, sprzętu rehabilitacyjnego, operacji i turnusów rehabilitacyjnych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.