Uczestnicy protestowali przeciwko decyzji KRRiT odmawiającej przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie.
Według Katolickiej Agencji Informacyjnej w manifestacji wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Zgromadzili się pod Sejmem, skąd przemaszerowali pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Protestowali przeciwko decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmawiającej przyznania stacji założonej przez z o. Tadeusza Rydzyka miejsca na multipleksie cyfrowym.
Manifestanci przyszli pod gmach Sejmu z flagami narodowymi, sztandarami Solidarności i transparentami, które głosiły m.in.: „Równe prawa dla TV Trwam”, „Dość kłamstwa! Dość siania nienawiści!”. Pochód otwierał okazały transparent z fotografiami premiera Donalda Tuska oraz kilku innych znanych polityków i podpisem: „Fasadową demokrację zamienimy na ‘syfilizację’. Totalna cenzura naszym orężem”.
W manifestacji uczestniczyli znani publicyści, m.in. Rafał Ziemkiewicz i Jacek Karnowski, a także ks. Stanisław Małkowski i europoseł Ryszard Czarnecki. „Krajowa Rada może zmienić swoją decyzję i przyznać się do błędu, tak jak przyznał się premier Tusk w sprawie ACTA” – powiedział Czarnecki w rozmowie z KAI. „Uważam, że można wykazać dobrą wolę i jeśli Rada nie chce narazić się na zarzut dyskryminowania ludzi wierzących, to powinna swoją decyzję zmienić” – dodał europoseł.
W drodze pod Pałac Prezydencki uczestnicy pochodu skandowali m.in. „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.
Pod Pałacem Prezydenckim modlitwę za Ojczyznę poprowadził ks. Stanisław Małkowski. Następnie zwrócił się do zgromadzonych słowami: „Krzyże do góry, różańce w dłoń, bolszewika goń, goń, goń!”. Manifestanci odpowiedzieli chórem, powtarzając wezwanie kapłana, znanego z wygłaszania w stanie wojennym płomiennych kazań patriotycznych.
Prezes stowarzyszenia Solidarni 2010 Ewa Stankiewicz zaapelowała do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka o przyznanie TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Następnie, symbolicznie, wypowiedziała mu umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Zapowiedziała także złożenie do Komisji Europejskiej protestu w sprawie nierównego traktowania TV Trwam.
Przypomnijmy, że 17 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o utrzymaniu w mocy poprzednio podjętej decyzji koncesyjnej, w której nie przyznano Tv Trwam miejsca na multipleksie. „Wniosek Fundacji został odrzucony z powodów ekonomiczno-finansowych” – przekonywał wówczas przewodniczący KRRiT. Poinformował, że z dokumentacji jaką dysponowała Rada wynika, iż majątek Fundacji Lux Veritatis wynosi ok. 90 mln zł, ale ponad połowę stanowi pożyczka jakiej udzieliła Fundacji Polska Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.
Na pytanie ze strony biura KRRiT o warunki spłaty tej pożyczki, której termin mija w okresie koncesjonowania, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, jedynie informację, że zostało to objęte dyskrecją pomiędzy stronami – mówił Dworak. „Nie mogliśmy podjąć decyzji pozytywnej, ponieważ względy finansowe były decydujące, nie pozwoliły nam rozważać innych aspektów tej oferty” – wyjaśniał.
W sprawie TV Trwam wystąpiła "w imię zasady równości i pluralizmu" Rada Stała KEP. 16 stycznia w specjalnym oświadczeniu biskupi wyrazili nadzieję, że "TV Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce".
Więcej filmów na razem.tv
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.