Cztery dzwony z wieży północnej paryskiej katedry Notre-Dame zostaną wymienione na nowe. Stare zdjęto w poniedziałek. Nowe zostaną zamontowane w ciągu roku, z okazji 850. rocznicy budowy gotyckiej katedry.
Oprócz nich zainstalowany zostanie na wieży południowej drugi dzwon, tzw. burdonowy, obok XVII-wiecznego burdonowego dzwonu nazywanego Emmanuelem.
Cztery zdjęte dzwony wykazywały już oznaki zniszczenia. Zmieniało to barwę ich brzmienia i powodowało dysharmonię z biciem wielkiego burdonu Emanuela. "Dzwony są jak istoty ludzkie. Żyją, i któregoś dnia odchodzą" - mówi ludwisarz Philippe Paccard, właściciel najstarszej ludwisarni we Francji, działającej od 1796 roku.
Dzwony z wieży północnej odlano z przetopionych w 1856 roku armat zdobytych w Sewastopolu podczas wojny krymskiej. Nazywają się Angelique-Francoise, Antoinette-Charlotte, Hyacinthe-Jeanne i Denise David.
Według paryskiej diecezji są one jednak "pośledniej jakości i nie brzmią harmonijnie", a zdaniem eksperta Herve Gouriou stanowią "jeden z najkoszmarniejszych zestawów dzwonów" we Francji.
Przed rewolucją 1789 roku Notre-Dame miała 20 doskonałych dzwonów, lecz w rewolucyjnym zapale niszczenia symboli religijnych zostały one przetopione na działa armatnie.
Rewolucję przetrwał jedynie burdonowy Emannuel na wieży południowej. Waży ponad 11,6 ton. Jest to przetopiony i na nowo odlany w 1683 roku z rozkazu Ludwika XIV starszy dzwon z XV wieku. Uważany za arcydzieło ludwisarskie i jeden z najpiękniej brzmiących dzwonów w Europie, odzywa się wyłącznie w wielkie święta - Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego, dzień Wszystkich Świętych i z okazji wielkich wydarzeń. Ostatnio dzwonił m.in. po śmierci papieża Jana Pawła II i po wyborze Benedykta XVI.
Dzwony z wieży północnej jednocześnie dzwonią w niedzielę i święta. Zastąpi je osiem nowych, odlanych w Holandii i ważących około tony każdy.
Również nowy dzwon burdonowy o niskich tonach zostanie odlany w Holandii. Ma nazywać się Marie i zawiśnie obok Emanuela.
Całkowity koszt wymiany dzwonów, która ma być sfinansowana z datków, to 2 mln euro.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.