Film "Róża" Wojciecha Smarzowskiego zdobył Jańcia Wodnika, główną nagrodę publiczności dla najlepszego filmu fabularnego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2012. XIX edycję festiwalu zorganizowano we Wrześni (wielkopolskie).
Jak poinformował w niedzielę PAP dyrektor XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2012 Rafał Górecki, nagroda za najlepszą rolę męską przypadła Marianowi Dziędzielowi za występ w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego. Za najlepszą rolę kobiecą nagrodzono grającą w "Róży" Agatę Kuleszę.
Nagrodę dziennikarzy otrzymał Greg Zglinski za film "Wymyk". Jańcio Wodnik w kategorii największe odkrycie festiwalu przypadł reżyserowi "Kreta", Rafaelowi Lewandowskiemu.
Za najlepszy film dokumentalny uznano obraz "Krakowiaczek ci ja..." Tomasza Magierskiego.
Prowincjonalia to przegląd promujący wartościowe filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej. Jest to - jak zapewniają organizatorzy - prezentacja kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości.
Na trwającym od środy festiwalu zaprezentowano ponad 50 filmów polskich i zagranicznych. W tym roku tematem przewodnim przeglądu byli emigranci i uchodźcy.
O nagrodach, drewnianych statuetkach Jańcia Wodnika, duchowego patrona imprezy, wiejskiego filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego decydują widzowie festiwalu.
Nagroda honorowa za artystyczny dorobek życia została przyznana w tym roku aktorce Annie Milewskiej.
Laureatami nagrody honorowej w poprzednich latach byli m.in. Jan Jakub Kolski, Krystyna Feldman, Franciszek Pieczka, Andrzej Kondratiuk, Kazimierz Kutz, Kazimierz Karabasz i Sylwester Chęciński.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.