O ofiarowanie postu i umartwień w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie apeluje w wielkopostnym liście pasterskim łaciński patriarcha Jerozolimy.
Abp Fouad Twal przypomina ewangeliczny wymiar Wielkiego Postu i jego aktualizację w życiu człowieka wierzącego. Chrześcijańska praktyka postu – podkreśla hierarcha – „jest środkiem, a nie celem”, ma bowiem prowadzić do nawrócenia osobistego i społecznego, które jest fundamentem pokoju.
Nawiązując do ewangelicznego opisu czterdziestodniowego postu Pana Jezusa, abp Twal zwrócił uwagę na geograficzny i topograficzny wymiar tajemnicy zbawienia. Kościół jerozolimski nie tylko rozważa tajemnicę pobytu Jezusa na pustyni, lecz również czci sanktuarium Góry Czterdziestodniowego Postu i Kuszenia, zlokalizowanej przez tradycję w pobliżu Jerycha.
Na Wielki Post, jako przygotowanie do Triduum Paschalnego, patriarcha wskazał wierzącym w Chrystusa trzy wymogi: „medytację tajemnicy krzyża, otwartość na działanie Ducha Świętego oraz formowanie własnego życia według woli Bożej”.
Osobista „przemiana serca i powrót do Pana”, czytamy w liście, musi rodzić konsekwencje społeczne: „uszanowanie życia, własności prywatnej i praw człowieka”. Wobec narastających form przemocy i nasilających się konfliktów na Bliskim Wschodzie patriarcha zaapelował o modlitwy oraz ofiarowanie postu i umartwień w intencji pokoju.
W liście pasterskim abp Twal przypomniał ponadto o praktyce wielkopostnej jałmużny na rzecz ubogich oraz zaproponował, aby oszczędności z dobrowolnie podjętego postu zostały przeznaczone na budowę kościoła i całego kompleksu sanktuarium Chrztu Pana Jezusa na wschodnim brzegu Jordanu. Na zakończenie przesłania zapewnił o żarliwej modlitwie jerozolimskiego Kościoła Matki, skupionego przy Kalwarii i pustym grobie Zmartwychwstałego, oraz życzył świętych owoców wielkopostnej drogi ku Wielkanocy.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.